Co zrobić, gdy rozpada się twój związek

Co zrobić, gdy rozpada się twój związek i brak jakiejkolwiek szansy na jego uratowanie. Uratowanie rozpadającego się związku jest możliwe prawie na każdym etapie jego trwania. Przeczytaj jak się zachować i co możesz zrobić, aby nie stracić na dobre swojego partnera.

Co zrobić, gdy rozpada się twój związek

Zauroczenie często znika z dnia na dzień, ale małżeństwo nie rozpada się tak szybko. Najczęściej jest to proces długotrwały. W międzyczasie na pewno istnieje wiele możliwości, aby związek stał się ponownie satysfakcjonujący i zdrowy. Być może warto podjąć próbę uratowania go.

Niestety, sporo osób spędza wiele lat razem, nie robiąc nic w kierunku naprawy relacji między sobą. Są nieszczęśliwi i odczuwają brak jakiejkolwiek satysfakcji. Po prostu nie potrafią sobie wyobrazić, co dzieje się w ich życiu. Unikają myślenia o swoich problemach i mają tylko nadzieję, że coś się samo zmieni. Jednak kryzys, nad którym nie pracują, nigdy nie zostanie zażegnany.

Między partnerami dochodzi do coraz częstszych konfliktów. Są drażliwi i zaczyna im brakować normalnej komunikacji. Bez przerwy żyją w stanie napięcia i męczących kłótni. Poniższy poradnik może pomóc w likwidowaniu małżeńskich problemów.

Jeśli jesteś obecnie w trudnym punkcie swojego związku, potrzebujesz dobrego lekarstwa. Łyżka cukru nie wystarczy na osłodzenie twojego gorzkiego małżeństwa.

ZDROWE RELACJE PARTNERSKIE, DZIEŃ PO DNIU

Nie przestawaj zwracać uwagi na to, co dzieje się między tobą a twoim partnerem.
Jeśli zaczniesz ignorować wasze relacje, zaczną one najzwyczajniej się psuć. Tak jak samochód wymaga regularnej konserwacji, każdy związek musi być dostrojony, aby prawidłowo działał. Dlatego trzeba go pielęgnować.

Niektórzy ludzie spędzają więcej czasu na utrzymaniu samochodu w dobrej formie-gaz, wymiana oleju i regularna konserwacja-niż pracują ze swoim współmałżonkiem. Takie sytuacje w ogóle nie powinny mieć miejsca w twoim życiu.

Samochód to maszyna, a ludzie mają myśli, uczucia, motywacje, pragnienia i własne działania.
Jeżeli auto będziesz traktował lepiej niż partnera, to skomplikuje wasze interakcje.

I pamiętaj, bez względu na to, ile pieniędzy wydałeś na samochód, wasze więzi są znacznie droższe!

Kiedy po raz pierwszy się spotkaliście, poświęciliście wiele czasu i emocjonalnej energii, aby stać się sobie bliskimi. Dzieliliście swoje myśli, odczucia i doświadczenia. Mieliście sekrety, których wcześniej nikomu innemu nie zdradzaliście.

Z biegiem lat ludzie zaczynają się obwiniać, że nie pielęgnują swoich związków, ponieważ mają tak dużo innych pilnych obowiązków. Jest praca, dom i dzieci więc mało czasu pozostaje na inne sprawy. Nawet samochód staje się ważniejszy od współmałżonka.

Każdy człowiek pragnie miłości. Jednak o nią trzeba dbać. Uczucia nie napędzają się samoistnie, musicie je pielęgnować. Nie wolno czekać aż wygaśnie wzajemna fascynacja i zaczną rosnąć oczekiwania i rozczarowanie. Trzeba nauczyć się pielęgnować wzajemne relacje, które są podstawą poczucia bezpieczeństwa i obopólnego spełnienia.

NAUKA ZDROWYCH RELACJI, KTÓRE STANĄ SIĘ RUTYNĄ

Nie ma lekarza, który mógłby przepisać pigułkę na naprawę małżeństwa. Niech odbudowa waszych relacji stanie się rutyną, a nie szybką rekonstrukcją. Więzi powinny znowu stać się bardzo silne, a nad tym trzeba pracować codziennie i w każdej niemal chwili.

Dobrze jest kontrolować całą sytuację. Idealnym pomysłem jest sporządzanie rejestru zdarzeń pod koniec każdego dnia, zanim położycie się spać. Podczas przeglądania wszystkich wydarzeń sprawdź, jak przebiegały twoje interakcje z partnerem. Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany, zastanów się, jak możesz sobie z tym poradzić i przemyśl, co zrobić, aby poprawić je jutro. Kiedy zrobisz to codziennie, dostrzeżesz wszystkie napotykające was problemy, i w porę będziesz mógł zareagować.

PROBLEMY, KTÓRE MOŻNA I KTÓRYCH NIE MOŻNA NAPRAWIĆ

Nie każdy problem można naprawić, nawet gdy zastosujesz przysłowiową łyżeczkę cukru.
Najlepiej zrobić rekonesans i sprawdzić, jakie działania podjąć, aby wyjaśnić wszystkie nieporozumienia.

Pięć kwestii, o które walczą pary, to pieniądze, seks, dzieci, rodzina i przyjaciele oraz wolny czas. Wszystkie z nich można naprawić, pod warunkiem, że nauczycie się spokojnej i kulturalnej komunikacji między sobą. Wystarczy odrobina motywacji, a zaczniecie znowu prawidłowo funkcjonować i znajdziecie sposoby na kompromis.

Niestety bywa czasem tak, że nie potrafisz znaleźć rozwiązania bez względu na to, jak bardzo chcesz i próbujesz. Wydaje ci się, że ta druga strona zmieniła się tak dramatycznie, że jej nie poznajesz i nie możesz dotrzeć w żaden sposób.

Jeśli twój partner nie chce pójść na kompromis w większości spraw, musisz zdecydować, czy chcesz żyć według jego zasad. Takie postępowanie na ogół nie jest zdrowe. Jeżeli zawsze się poddajesz, to współmałżonek ma nad tobą władzę. Możesz akceptować i tolerować jego zachowanie, ale pamiętaj, że on to wykorzysta i nigdy nic nie będziesz miał nic do powiedzenia.

Musicie obydwoje dążyć do tych samych celów. Jeśli twój partner nie podziela twoich decyzji to macie problemy. Na przykład, jeśli ty pragniesz mieć dzieci, a on nie to może dojść do rozłamu i rychłego końca. Nie ma sposobu, aby któreś z was zmieniło swoje poglądy i pragnienia. Jeśli stwierdzicie, że brak wam porozumienia w większości kwestii, uniknijcie dalszych męczarni. Zakończcie związek i rozejdźcie się w różne strony.

Oprócz dzieci istnieją inne cele życiowe, które mogą rozdzielić małżeństwo. Na przykład, jeśli nie jesteście jednomyślni w sprawie zakupu domu, albo jedno jest przeciwne, aby drugie wróciło na studia i uzyskało dyplom. Czasem spotyka was tak wiele dylematów, że pomóc może jedynie terapia małżeńska.

Jeśli twój partner jest chory psychicznie lub ma zaburzenia osobowości i odmawia pomocy, lub przyjmowania leków, masz uzasadniony powód, aby go opuścić. Niektórzy ludzie przestają brać leki, ponieważ uważają, że ich nie potrzebują albo nie tolerują efektów ubocznych. Wówczas powracają do swoich psychotycznych zachowań, co staje się powodem zmartwień u bliskich osób. Należy pamiętać, że gdy ktoś ma zaburzenia osobowości, terapia może trwać latami.

Kiedy twój małżonek ma problemy z charakterem i odmawia pomocy, małżeństwo może być skazane na zagładę. Istnieją pewne podstawowe kwestie istotne dla relacji, takie jak zaufanie, uczciwość, lojalność, empatia i monogamia. Te cechy są głęboko zakorzenione i wpajane od dziecka. Terapia może pomóc niektórym osobom z problemami charakteru. Musisz być gotowy, aby przejść wspólnie z partnerem przez cały proces leczenia.

Jeśli twoja druga połówka jest zbyt niedojrzała, aby poradzić sobie z małżeństwem, może być ciężko, aby związek prawidłowo funkcjonował. Młode i nie gotowe emocjonalnie pary mogą czasem bardzo długo dorastać do wspólnego życia. Gdy jednak twój mąż lub żona ma ponad 30 lat i jest jeszcze niedojrzały, sytuacja może nie być możliwa do naprawienia.

Zdarza się, że twój partner zaczyna być coraz częściej wulgarny i opryskliwy bez względu na otoczenie i sytuację, w jakiej się znajduje. Nie ma sposobu, aby powstrzymać go przed agresją i zmusić do zmiany zachowania. Wstyd ci przebywać z nim wśród rodziny i znajomych. Wówczas nie nawet nie myśl o ratowaniu relacji, po prostu jak najdalej uciekaj od takiego związku. Poczujesz ulgę i bezpieczeństwo, uwalniając się od toksycznego człowieka.

Dysfunkcja seksualna

Zaburzenia związane ze strefą intymną często można wyleczyć. Problemy seksualne są denerwujące i frustrujące, ale można je stosunkowo łatwo naprawić przy pomocy psychologa. Na przykład, przedwczesny wytrysk, trudności z orgazmem, dysfunkcją ejakulacyjną, dolegliwość dotycząca utrzymania erekcji i bolesny seks są dość mechaniczne. Może pocieszyć cię fakt, że terapia jest zazwyczaj krótkotrwała i udana.

Nie wszystkie problemy seksualne mają podłoże mechaniczne. Często wpływają na to czynniki psychogenne. Pogorszenie relacji i brak prawidłowej komunikacji negatywnie wpływa na waszą kondycję. Czy uważasz, że możesz mieć udane życie intymne, gdy wciąż się ze sobą kłócicie? Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w poradni małżeńskiej, a nie lekarskiej.

Problemy z komunikacją

Terapia może być również przydatna w przypadku waszych problemów dotyczących porozumiewania się. Podczas niej zrozumiecie jak korzystać ze zdrowych umiejętności komunikacyjnych, aby polubownie rozwiązywać trudne sprawy. Powinniście nauczyć się zapobiegania konfliktom oraz szukania środków zaradczych, które pomogą utrzymać wasz związek w dobrej kondycji.

Bywa, że rozpad małżeństwa spowodowany jest nerwicą partnera. Nie potrafisz go zrozumieć i obwiniasz za dziwne zachowanie. Zamiast mocno go dołować i obwiniać, postaraj się pomóc. Lęk i depresja to choroby jak wszystkie inne i trzeba je po prostu leczyć. Chory czuje się jeszcze bardziej niekomfortowo od ciebie, bo nie potrafi zapanować nad pewnymi emocjami i zachowaniami. Powinieneś przejąć kontrolę nad problemem i spróbować go rozwikłać. To nie tylko naprawi wasz związek, ale sprawi, że osoba cierpiąca poczuje się lepiej.

Niektóre problemy wymagają więcej niż krótkoterminowej terapii. Przezwyciężenie ich wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Warto jednak podjąć czasochłonne i trudne działania dla naprawy bezcennych więzi, które was łączą.

Oszukiwanie

Oszukiwanie jest poważnym problemem. Polega na zdradzie i osłabieniu więzi emocjonalnych i seksualnych pary. Wiele małżeństw może nie przetrwać z powodu kłamstw i pokrętnych epizodów.
Małżeństwo zależy od założenia, że oboje partnerzy są uczciwi, lojalni i godni zaufania.
Oszukiwanie świadczy o czymś przeciwnym. Każda najmniejsza niewierność wypiera związek. Lojalny partner może poczuć się głęboko zawiedziony, gdy przekona się, że druga strona postawiła na własne potrzeby i zniszczyła wszystko, co ich łączy.

W przypadku niewierności jest możliwa naprawa relacji, ale tylko wtedy gdy obydwoje tego chcą. Powinni wówczas skonsultować się z psychologiem i podjąć terapię. Małżonek oszukujący musiałby wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i cierpienie, które spowodował. Zdradzona osoba powinna być w stanie także wyrazić własne uczucia, w tym ból, urazę, upokorzenie i niskie poczucie własnej wartości.

Konflikty w małżeństwie spowodowane są przede wszystkim nieumiejętnością porozumiewania się. W związku najczęściej obie strony przyczyniają się do problemu i powinny wspólnie go rozwiązać. Często osoba, która oszukuje, jest niezadowolona z czegoś i nie potrafi tego zakomunikować. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy oszukują, bywają niezadowoleni z jakości lub częstotliwości seksu z żoną. Kobiety, które nie są uczciwe, pragną romansu, ponieważ trudno im docenić swoich mężów.

Zazdrość

Innym częstym problemem, który można pokonać, ale z trudem, jest zazdrość. Chroniczna podejrzliwość bywa chorobliwa i wpływa toksycznie na związek. Zazdrośnik obserwuje każdy ruch partnera i zaczyna być nieufny wobec jego różnych zachowań. Taka czujność jest przydatna, jeśli faktycznie okazuje się, że partner zdradza. Niestety czasem obawy są bezpodstawne.

Często zazdrosna osoba myśli, że intensywne doznania są oznaką miłości. Zazdrość działa destrukcyjnie. Jest to przewlekły problem, który zostaje napędzany niską samooceną. Prowadzi to do emocjonalnej zależności, zaborczości i nie ma nic wspólnego z czystym uczuciem.

Notoryczna podejrzliwość niszczy zaufanie i stabilność w związku. Osoba zazdrosna wciąż oskarża swojego partnera o kłamstwa, krytykuje, zamiast wspierać. To doprowadza do rozłamu i utraty bezpieczeństwa.

Nieufność wobec innych może być spowodowana wydarzeniami z przeszłości. Traumatyczne przeżycia wbiły się w psychikę i mają negatywny wpływ na wasze zachowanie. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zgłoszenie się do specjalisty. Odpowiednia terapia może uchronić was przed rozwodem.

 

Artykuł powstał dzięki serwisowi Wirtualne Tatry

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments