Alergolog zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem pacjentów z objawami uczulenia. Na konsultację do specjalisty zgłaszają się zarówno małe dzieci, jak i dorośli czy seniorzy. Alergia może pojawić się w każdym wieku, nawet w przypadku osób, które wcześniej nie wykazywały żadnych jej objawów. Kiedy warto poszukać pomocy u lekarza alergologa?
Spis treści
ToggleCzym jest alergia i jakie są jej objawy?
Alergia stanowi odpowiedź organizmu na kontakt z materiałem, którego ten nie rozpoznaje. Na ogół są to całkowicie bezpieczne materiały, ale w przypadku osób uczulonych dochodzi do powstania mechanizmu obronnego, wskutek którego wytwarzane są histaminy. To one odpowiadają za reakcję alergiczną, której do najczęstszych objawów zaliczyć można:
- świąd skóry,
- wysypkę,
- obrzęk skóry,
- swędzenie, łzawienie i obrzęk oczu,
- katar,
- kaszel,
- swędzenie w nosie,
- trudności z oddychaniem.
W przypadku alergii pokarmowej można również mówić o dolegliwościach jelitowo-żołądkowych, które często połączone są ze złym samopoczuciem oraz swędzącą wysypką. Sposób, w jaki objawia się alergia, w dużej mierze zależy od tego, na co pacjent jest uczulony. Przy alergiach wziewnych (na pyłki, sierść zwierząt domowych czy kurz) najczęściej występuje katar, kaszel, obrzęk oczu. Tymczasem objawy alergii kontaktowej występują w tych miejscach na ciele, które miały kontakt z alergenem. Warto wziąć pod uwagę, że alergologia to bardzo obszerna nauka, która ciągle się rozwija, a dodatkowo nie każdy pacjent ma książkowe objawy uczulenia.
Jak wygląda procedura leczenia alergii?
Alergię najczęściej leczy się objawowo, dobierając odpowiednie leki, suplementy oraz kosmetyki, które pomogą radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami. Lekarz alergolog może również podjąć decyzję w zakresie wdrożenia immunoterapii, popularnie nazywanej odczulaniem. Polega ona na podawaniu pacjentowi małych dawek alergenu w postaci zastrzyków, dzięki którym organizm powinien się na niego uodpornić. Niemniej jednak duże znaczenie ma tutaj stan ogólny pacjenta oraz rodzaj alergenu, na który jest uczulony.
Kiedy warto udać się do alergologa?
Objawy alergii mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego jeśli się pojawią, warto skonsultować się ze specjalistą. Przychodnia Otolaryngolodzy24 – otolaryngolodzy24.pl/usluga/alergologia – współpracuje z alergologami dziecięcymi (dla osób do 18. roku życia) lub alergologami dla dorosłych. Podczas pierwszej wizyty lekarz zbierze wywiad oraz zaproponuje dodatkowe badania diagnostyczne. Następnie podejmie decyzję w zakresie dalszego leczenia. Warto pamiętać, że podejmowanie jakichkolwiek działań na własną rękę, zwłaszcza w trybie długoterminowym, może okazać się niebezpieczne. Większość leków przeciwhistaminowych dostępnych bez recepty można stosować wyłącznie przez 7 dni. O dalszym leczeniu powinien zadecydować specjalista. Wato skontaktować się z nim bez względu na to, czy mamy do czynienia wyłącznie z alergiami sezonowymi, czy też nieprzyjemne objawy towarzyszą nam przez większą część roku. Pamiętajmy, że alergia może pojawić się w każdym wieku, nawet w przypadku osób, które dotychczas nie wykazywały uczulenia na żadną substancję. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko dzieci, ale również seniorów.