Spis treści
TogglePo pierwsze: sprzęt
W internecie znajduje się dużo narzędzi służących do wykonywania manicure, jedynie wzorowane na profesjonalnym sprzęcie i do złudzenia go przypominają. Sprzęt taki jest o wiele tańszy, co ma duży wpływ na cenę zabiegu. W ceniącym swoją opinię salonie kosmetycznym możemy spotkać jedynie sprzęt renomowanych marek. Aby manicure był bezpieczny, sprzęt powinien być najwyższej jakości. Najistotniejsze są tutaj cążki i lampy. Cążki powinny mieć prawidłowe, ostre ostrze o idealnym styku. W innym wypadku bardzo łatwo można zaciąć bądź niedokładnie opracować skórki. Lampy UV i LED przeznaczone do manicure hybrydowego powinny być o prawidłowej mocy oraz rozmieszczeniu świetlówek. Inaczej może dojść do niedokładnego dosuszenia lakieru, co będzie skutkowało mniejszą trwałością manicuru, a nawet uczuleniem.
Po drugie: jednorazowe pilniki i bloczki polerskie
Jeszcze nie w każdym salonie jest to standardem, jednak obecnie większość gabinetów, pozycjonujących się na pewnym poziomie, decyduje się na wykorzystywanie właśnie jednorazowych pilników i bloczków polerskich. Po zakończeniu zabiegu każda klientka powinna dostać własny pakiet do domu. Przy wykorzystywaniu wielorazowego sprzętu nigdy nie mamy pewności, kto wcześniej był nim obsługiwany, czy poprzednia osoba nie borykała się z różnymi chorobami płytki paznokcia, chociażby takimi jak grzybica.
Po trzecie: wiedza personelu
Niezwykle ważną kwestią jest doświadczenie i wiedza stylistki paznokci. Bardzo często w profesjonalnych salonach kosmetycznych stanowisko to zajmują zarówno kosmetolodzy, jak i technicy usług kosmetycznych. Są to osoby mające szeroką wiedzę teoretyczną oraz praktyczną na temat chorób płytki paznokcia, do których zaliczamy między innymi zanokcice, łuszczyce, grzybice, brodawki podpaznokciowe oraz okołopaznokciowe.
Po czwarte: szkolenie personelu
Udając się do profesjonalnego studia stylizacji paznokci, mamy pewność, że osoba zajmująca się manicurem przeszła szkolenia z wielu technik jego wykonywania. Decydując się na wizytę u takiej osoby możemy być spokojne o to, że naszym paznokciom nie grozi chociażby nieumiejętne wykorzystanie frezarki, co może skutkować uszkodzeniem płytki paznokcia.
Po piąte: sterylizacja
To jedna z najważniejszych kwestii. W warunkach domowych nie jesteśmy w stanie zadbać o prawidłową sterylizację. Trzeba jednak zaznaczyć, że sterylizacja to coś innego niż dezynfekcja. Wysterylizowany sprzęt to podstawa dla naszego bezpieczeństwa. Dezynfekcja to odkażanie. Ona również jest bardzo ważna podczas wykonywania zabiegu manicure. Po każdym zabiegu powinno być jej poddane miejsce zabiegowe. Dezynfekcja niszczy drobnoustroje, ale nie niszczy ich form przetrwalnikowych. Sterylizacja natomiast to wyjaławianie, czyli pozbycie się wszystkich form przetrwalnikowych, które w odpowiednich warunkach mogą rozwijać się w patogeny. Jedynym urządzeniem dającym pewność, że proces sterylizacji przebiegł poprawnie jest autoklaw. Funkcjonuje on na zasadzie działania pary wodnej pod ciśnieniem. Do autoklawu trafiają cążki, cęgi, nożyczki, frezy itp. w szczególności narzędzia, które miały kontakt z krwią, gdy doszło do przerwania ciągłości tkanki. W przypadku wykonania manicure niesterylnym sprzętem jesteśmy narażeni na wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B, hepatitis B), wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C, hepatitis C), wirusa HIV odpowiedzialnego za AIDS.
Poniżej znajdują się środki do dezynfekcji wykorzystywane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych oraz spektrum ich działania:
- Octenisept, zwalcza: bakterie, grzyby, pierwotniaki, wirusy,
- Sekusept Active, zwalcza: bakterie, grzyby, wirusy, prątki gruźlicy,
- Virkon, zwalcza: bakterie, grzyby, wirusy, prątki gruźlicy, spory,
- Virkosan, zwalcza: bakterie, grzyby, wirusy,
- Mazovia, zwalcza: bakterie, grzyby, wirusy,
- Septan, zwalcza: bakterie, grzyby,
- Sekusept Forte, zwalcza: bakterie, grzyby, wirusy, prątki gruźlicy,
- Seku Extra, zwalcza: bakterie, grzyby, wirusy, prątki gruźlicy.