Jak dbać o kręgosłup w pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze może powodować różne schorzenia. Dlatego należy odpowiednio dbać o swój organizm. Ważne jest, żeby stanowisko pracy było dobrze zorganizowane i nie powodowało bólu kręgosłupa.

Stanowisko do pracy przy komputerze – jak powinno wyglądać?

Odpowiednia organizacja miejsca, przy którym pracujesz, jest bardzo ważna pod kątem dobrego samopoczucia. Co ciekawe, obowiązek odpowiedniej organizacji stanowiska spoczywa na pracodawcy – tak wynika z przepisów prawa pracy. Jednak niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy to ty zatrudniasz, to zadbaj o to, żeby miejsce pracy nie prowadziło do powstania schorzeń kręgosłupa. Jeśli widzisz, że stanowisko jest źle zorganizowane, to porozmawiaj z kierownictwem i przedstaw, jak powinno wyglądać. No właśnie, ale jak je dobrze zorganizować? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Dobrze ustawione miejsce pracy przy komputerze składa się z odpowiedniego krzesła, dobrej jakości blatu, właściwie ustawionego ekranu oraz myszki i klawiatury w odpowiedniej odległości. Zacznijmy od początku tej listy. Krzesło to bardzo ważny element całej układanki, możliwe nawet, że kluczowy. Siedzisko powinno być lekko opadające i tworzyć z oparciem kąt rozwarty. Tylna część krzesła powinna być dopasowana do fizjologicznej krzywizny kręgosłupa. Wysokość powinna być ustawiona tak, żeby nogi swobodnie opadały na podłogę. Szukasz pieniędzy na zakup wybranego modelu krzesła? Sprawdź, jakie możliwości daje kredyt gotówkowy.

Jeśli chodzi o biurko, to jego wysokość powinna być dopasowana do osoby, która będzie przy nim siedziała. Blat powinien być ustawiony na wysokości łokci. Jeśli chodzi o monitor, to najlepiej jest go ustawić na wysokości wzroku, na wprost. Ustawianie z boku lub po skosie, może prowadzić do nadwyrężenia szyi. Dlatego w trosce o zdrowie, ustaw go centralnie. Myszka i klawiatura również muszą być ustawione tak, żeby nie nadwyrężały nadgarstków oraz innych części ciała. Środki na zakup wyposażenia biura możesz zdobyć, korzystając ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest kredyt gotówkowy.

Jak dbać o kręgosłup w pracy?

Prawidłowe ustawienie stanowiska pracy jest kluczowe, jednak warto też zwrócić uwagę na ergonomię pracy. Jeśli zależy Ci na tym, żeby pracować efektywnie, to rób sobie regularne przerwy. Warto też poświęcić chwilę na krótką aktywność fizyczną. Nie musi to być skomplikowany trening, wystarczy krótki spacer lub ćwiczenia rozluźniające. Dzięki temu unikniesz bólu kręgosłupa, a Twoja praca będzie bardziej efektywna.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments