Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, który może zaważyć na życiu osób uzależnionych i ich bliskich. Większość alkoholików nie zdaje sobie z tego sprawy. Długotrwały alkoholizm może spowodować poważne szkody w organizmie i mieć niszczący wpływ na zdrowie psychiczne danej osoby. Aby walczyć z alkoholizmem, ważne jest, aby osoba uzależniona była świadoma problemu. Muszą też być gotowi do walki z chorobą.
Spis treści
ToggleZacznijmy od małych kroków
Ta walka nie toczy się w pojedynkę. Choć ważne jest wsparcie bliskich, to jednak siła alkoholika decyduje o jego sukcesie. Wszystkie wysiłki otoczenia będą daremne, jeśli osoba uzależniona nie będzie chciała zmiany. Wielu uzależnionych myśli sobie: „Jutro rzucę nałóg!”. Przez jakiś czas pozostają trzeźwi. Jednak później uzależnienie powraca z większą siłą. Alkoholik może doświadczać objawów, które mogą świadczyć o innych chorobach. Ważne jest, aby umieć odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy to nie jest moje uzależnienie?”. Alkohol wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów, układów i celów w życiu człowieka.
Alkoholicy są bardziej narażeni na problemy z przewodem pokarmowym, układem nerwowym, chorobą wrzodową, zapaleniem trzustki. Rozmowa z psychologiem w ośrodku leczenia uzależnień i alkoholu może pomóc w zdiagnozowaniu alkoholika. Wielu pacjentów obawia się interwencji specjalistów i uważa, że sami poradzą sobie ze swoimi problemami. Choć nie należy bać się szukać pomocy u terapeutów, należy pamiętać, że będą oni przy nas, gdy będziemy przechodzić przez trudne chwile związane z uzależnieniem. Zacznijmy od najprostszych kroków. Chodzi o to, aby rozpoznać swoje uzależnienie i znaleźć motywację do zerwania z nałogiem. To właśnie ta motywacja odgrywa główną rolę. Rodzina i przyjaciele mogą ci w tym pomóc.
Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza
Jeśli alkoholik nie ma celu, trudno jest rzucić palenie. Nie chodzi tu o ogólnikowe stwierdzenie „rzucić picie”, ale o konkretny cel, który zmotywuje ich do działania. Choć uzależniony może nie myśleć racjonalnie, to właśnie wiedza o alkoholizmie, jego przyczynach i skutkach pozwala mu powoli zrozumieć, dlaczego ważne jest, aby przestać pić. Pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest zaprzestanie picia. Po nim powinna nastąpić edukacja na temat choroby i innych tematów z nią związanych. Pomocna może być terapia uzależnień i uczestnictwo w grupie wsparcia Anonimowych Alkoholików. Dobrym pomysłem jest również konsultacja z psychologiem.
Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu i terapii alkoholowej na stronie https://alkoholizmandrychow.pl/gfhr/leczenie-alkoholizmu-andrychow.html
Warto zaufać specjalistom
Alkoholik, podejmując świadomą decyzję o podjęciu leczenia, musi przygotować się na możliwość odczuwania osłabienia, objawów odstawiennych, wahań nastroju. Uczucia te będą z czasem zanikać. Wiele osób czuje się zniechęconych faktem, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą, którą można wyleczyć. Czują, że walka z nią jest daremna, bo przegrywają. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że alkoholizm może być śmiertelny i jest chorobą. Dlatego wybór między zaprzestaniem picia a zaprzestaniem picia jest wyborem życia i śmierci.
Możesz pozostać alkoholikiem na zawsze (wystarczy niewielka ilość, aby powrócić do nałogu), ale możesz zadbać o swoje zdrowie i nadal żyć szczęśliwie, zdrowo. Możesz wykorzystać wiedzę, którą posiadasz na temat uzależnienia, aby pomóc sobie w utrzymaniu czystości. Eksperci i kliniki pomogą ci zrozumieć konsekwencje picia, zapewnią wsparcie w chwilach kryzysu i nauczą cię, jak przestać pić. W ośrodkach leczenia uzależnień wiedza ta jest przekazywana także bliskim alkoholika. Będą oni mogli wspierać alkoholika w jego dążeniach do zachowania trzeźwości. Specjalistyczne kliniki oferują terapię indywidualną i grupową. Inną opcją są grupy wsparcia. Chociaż alkoholizm nie jest walką z wiatrakami, to jednak wymaga wiele samozaparcia i zrozumienia problemu, aby go pokonać.
undefined