Jak wybudować ganek zgodnie z prawem? Rzeczoznawca budowlany radzi

Chcesz wybudować ganek, ale nie wiesz, jakie dokumenty będą Ci do tego potrzebne? Przepisy prawa budowlanego jasno wskazują, że jeśli ganek nie jest duży, możemy go wybudować bez pozwolenia na budowę. W przypadku dużego ganku będzie nam potrzebne zgłoszenie na budowę.

Ganek – definicja, szczegóły projektu  

Ganek – inaczej zwany przybudówką – to niewielkie pomieszczenie przed wejściem do domu. W praktyce ganek jest pokryty dachem i podparty słupami nośnymi. Według prawa budowlanego ganek to z kolei mały budynek połączony z domem, który ma ściany i dach. Poza tym spełnia funkcję pomieszczenia chroniącego przed deszczem, słońcem i wiatrem. 

Ganek nie może być samodzielnym, użytkowym pomieszczeniem – może jedynie pełnić funkcję wspomagającą względem właściwego budynku. Ścisłość definicyjna w tym względzie jest bardzo ważna. Od tego, jak będziemy definiować przybudówkę i jaką funkcję jej nadamy, zależą kwestie prawne związane z budową ganku. Jeżeli chcemy uniknąć konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę ganku, musi on mieć ograniczoną powierzchnię. Może też pełnić co najwyżej funkcję przedpokoju, wiatrołapu, wejścia do domu. 

W zależności od wielkości ganku musimy:

 • zgłosić jego budowę
 • uzyskać pozwolenie na budowę.

Budowa ganku na zgłoszenie

Zgłoszenie dodatkowego pomieszczenia i uzyskanie zgody na budowę to dwie różne drogi prowadzące do dobudowy ganku. 

Zgłoszenie budowy ganku jest bardzo proste i nie wymaga od nas większego nakładu sił. W tym przypadku nie musimy mieć odpowiedniej dokumentacji. Nie musimy też uzyskać pozwolenia z urzędu na budowę. Żeby jednak tak było, musimy spełnić kilka warunków:

 • planowany ganek nie może zajmować większej powierzchni niż 35 m2
 • ganek nie może pełnić funkcji użytkowej jako samodzielne pomieszczenie
 • ganek może pełnić wyłącznie funkcję pomocniczą względem domu
 • inne obiekty tego typu, które znajdują się już na działce budowlanej (garaż, wiata, składzik) nie mogą znajdować się na powierzchni 500m2 działki budowlanej w liczbie większej niż dwa budynki. 

Pozwolenie na budowę ganku

Jeżeli planowany ganek nie spełnia wymogów, które kwalifikują go do wyłącznego zgłoszenia budowy, musimy uzyskać pozwolenie na budowę wiatrołapu. W takim przypadku musimy zebrać dokumentację związaną z budową i uzyskać pozwolenie w urzędzie. 

Pozwolenie na budowę ganku będzie nam potrzebne, jeżeli: 

 • powierzchnia ganku przekracza 35 m2
 • ganek spełnia funkcję użytkową, np. dodatkowej łazienki albo spiżarni
 • prace budowlane związane z dobudową wiatrołapu mogą naruszyć konstrukcję nośną istniejącego budynku
 • na powierzchni 500m2 działki budowlanej znajdują się już inne budowle tego typu, a ich liczba przekracza dwa.

Jeśli nie mamy pewności, jak zakwalifikować dobudowę ganku, warto wcześniej sprawdzić projekt budowlany u rzeczoznawcy budowlanego. Pamiętajmy, że przybudówka nie może wiązać się z uszkodzeniami budynku, nie może też wpływać na stabilność murów. Ganek nie może też spełniać funkcji użytkowej szczególnej, np. dodatkowej kuchni letniej albo łazienki. 

Dobudowa ganku – jakie dokumenty będą nam potrzebne?

Przed zgłoszeniem budowy ganku dobrze jest skonsultować się z architektem i rzeczoznawcą budowlanym. Architekt przygotuje dedykowany projekt budowlany, a rzeczoznawca budowlany sprawdzi, czy technicznie odpowiada on wymogom stawianym tego typu budowlom. 

Przy okazji budowy ganku albo wiatrołapu musimy zdobyć następujące dokumenty:

 • wniosek o zgłoszenie ganku (należy opisać rodzaj robót budowlanych, lokalizację budynku, termin realizacji budowy i rodzaj użytych materiałów budowlanych) 
 • projekt ganku 
 • oświadczenie, że jesteśmy właścicielami domu, do którego chcemy dobudować ganek.

Urząd ma 3 tygodnie na wydanie pozwolenia na budowę ganku. 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments