temat wybrany: którzy czy które
Którzy czy które – jak poprawnie się wyrażać?
Często zdarza się, że w trakcie pisania czy mówienia językiem polskim, tracimy pewność co do tego, czy powinniśmy użyć formy „którzy” czy też „które”. Co więcej, niejednokrotnie zdarza się, że nie jesteśmy pewni, czy odnosimy się do męskiej czy żeńskiej formy. W niniejszym artykule postaramy się w sposób czytelny wyjaśnić zasady poprawnego stosowania tych form.
Zaczynając od podstaw, warto napomknąć, że w języku polskim istnieją dwa rodzaje gramatyczne – męski i żeński. W związku z tym, zanim zdecydujemy się użyć formy „którzy” czy „które”, musimy mieć pewność, czy odnosimy się do męskiego czy żeńskiego rodzaju. Jeśli chodzi o formę „którzy”, jest to forma męska, natomiast „które” to forma żeńska.
Przykładowo, jeśli mówimy o grupie mężczyzn, powinniśmy użyć formy „którzy”, np. „Mężczyźni, którzy pracują w firmie X, mają korzystne warunki zatrudnienia”. Natomiast jeśli mówimy o grupie kobiet, powinniśmy zastosować formę „które”, np. „Kobiety, które pracują w firmie X, mają korzystne warunki zatrudnienia”.
Zdarza się jednak, że w pewnych sytuacjach nie jesteśmy pewni, czy odnosimy się do męskiej czy żeńskiej formy. W takiej sytuacji, należy posłużyć się tzw. „formą męskoosobową”, czyli formą, która obejmuje obie płci. W tym przypadku, zastępujemy formę „które” formą „którzy” i dodajemy słowo „oraz”, np. „Pracownicy, którzy oraz które mają wykształcenie wyższe, mogą ubiegać się o awans”.
Podsumowując, poprawne stosowanie formy „którzy” czy „które” wymaga znajomości podstawowych zasad języka polskiego oraz pewności, czy odnosimy się do męskiej czy żeńskiej formy. W przypadku wątpliwości, zawsze warto skorzystać z formy męskoosobowej, która obejmuje obie płcie.
Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: którzy czy które