Żylaki, które często nieestetycznie uwidaczniają się na powierzchni skóry, to nic innego, jak żyły, które ulegają wydłużeniu i poszerzeniu. Najczęściej można spotkać się z ich występowaniem na nogach. Istnieje wiele powodów ich pojawiania się, choć zaliczyć do nich można uszkodzenia w ramach zastawek żylnych, wszelkiego rodzaju niedrożność żył, ale również nadciśnienie. To nie tylko schorzenie, które należy leczyć, aby nie doprowadzić do gorszych powikłań i konsekwencji zdrowotnych. To również defekt estetyczny, który może powodować spadek pewności siebie, a także dolegliwości bólowe i zmęczenie. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą przypadłością jest skleroterapia. Jak ta procedura pomaga w leczeniu żylaków? Co zrobić, żeby żylaki zniknęły?
Spis treści
ToggleJak leczy się żylaki z pomocą skleroterapii?
Zastanawiasz się, jak pozbyć się żylaków? Skleroterapia to metoda leczenia żylaków, która opiera się na wstrzykiwaniu pod skórę odpowiednio przygotowanego preparatu. Roztwór ten wykorzystywany jest w iniekcji dożylnej. Jego celem jest doprowadzenie do zamknięcia konkretnej żyły przez wywołanie w niej niewielkiego stanu zapalnego, podrażnienia, co skutkuje jej zwłóknieniem i wyeliminowaniem żylaka. Jak twierdzi lek. Mirosław Rodak z Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu, taki zabiegu umożliwia usuwanie nie tylko drobnych, niewielkich pajączków, ale także rozległych zaburzeń w naczyniach krwionośnych.
Co jest dobre na żylaki na nogach? W zależności od okoliczności i indywidualnej sytuacji pacjenta skleroterapia może być wykorzystywana jako zabieg uzupełniający, wspomagający już istniejące leczenie innymi metodami, choć jest również przeprowadzany samodzielnie.
Sklerozant, gdyż tak właśnie nazywa się preparat podawany dożylnie, doprowadza do uszkodzenia nabłonka żyły, a następnie przyczynia się do tego, iż znajdująca się w niej krew zmienia się z postaci płynnej w stałą, przez co powstaje skrzep. Żylak ulega zablokowaniu, a krew przestaje przez niego przepływać, co skutkuje zamknięciem żyły i wchłonięciem się powstałej na niej zmiany. Krew jest prowadzona wtedy wyłącznie przez żyły zdrowe.
Jak przygotować się do skleroterapii?
Czy żylaki nóg można wyleczyć? Warunkiem jest ścisła współpraca ze specjalistą, choć i wtedy sytuacja każdego pacjenta jest rozważana indywidualnie. Można przyznać, że już pierwszy zabieg skleroterapii przynosi efekty, choć zdarza się, iż konieczne jest wykonanie kilka sesji, aby uzyskać oczekiwany rezultat. Na wszystko wpływ ma stan zdrowia pacjenta, inne występujące u niego schorzenia, podatność na żylaki, tryb życia, dieta itd.
W pierwszej kolejności można umówić się na wizytę i skonsultować z lekarzem, by mieć pewność, iż nie występują żadne przeciwwskazania do zabiegu. Należy do nich ciąża, karmienie piersią, obecnie przechodzone przez pacjenta infekcje, nadwaga, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, występujące nadciśnienie tętnicze, alergie i uczulenia, a także miażdżyca i zakrzepica.
Jeśli nie ma zastrzeżeń do poddania się tej procedurze, specjalista może zgłosić potrzebę wykonania ultrasonografii, czym upewnia się, że żylaki można poddać iniekcji wspomnianym roztworem chemicznym.
Podczas zabiegu pacjent przebywa w pozycji leżącej. Procedura zajmuje około 30 minut i nie wymaga podania środków znieczulających.
Postępowanie po skleroterapii — jak zadbać o lepsze efekty pozabiegowe?
Leczenie żylaków wymaga od pacjenta przestrzegania zaleceń pozabiegowych, dzięki którym zmniejsza się szansę ewentualnych powikłań, jak również potęguje się efektywność przeprowadzonej procedury.
Po skleroterapii pacjenci proszeni są o to, by zadbać o lekką aktywność fizyczną, taką jak spacery, czym poprawią krążenie krwi. Należy również pamiętać o noszeniu pończoch uciskowych, które ułatwiają zmniejszenie obrzęku występującego w okolicy poddanej zabiegowi. Należy także unikać gorących kąpieli, saun, opalania przez przynajmniej dobę po skleroterapii oraz o regularnych wizytach kontrolnych, by móc monitorować postępy leczenia i decydować, czy istnieje konieczność poddania się kolejnej sesji. Sposobem na pozyskanie dodatkowej wiedzy na temat omawianego zabiegu jest kontakt z Natura Med w Nowym Sączu i umówienie się na konsultację w tej sprawie.