malaria

      Brak komentarzy do malaria

temat wybrany: malaria

Malaria – co to za choroba i jak jej zapobiegać?

Malaria to choroba zakaźna wywoływana przez pasożyty przenoszone przez komary. Jest ona szczególnie niebezpieczna – w 2019 roku diagnozuje się ją u około 229 milionów ludzi na całym świecie, a rocznie wywołuje śmierć u ok. 409 tysięcy ludzi.

Objawy malarii to gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, nudności, wymioty czy biegunka. W przypadku nieleczonej malarii pojawiają się powikłania, takie jak niewydolność nerek, obrzęki mózgu, anemia czy skaza krwotoczna.

Jak zapobiegać malarii? Przede wszystkim należy unikać ukąszeń komarów, przestrzegając zasad higieny: zakrywać ciało, używać moskitier oraz preparatów odstraszających owady. Szczególnie ważne jest stosowanie środków owadobójczych w krajach endemicznych.

Warto też zdawać sobie sprawę z ryzyka, które niesie ze sobą podróżowanie do krajów endemicznych. Przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania szczepień oraz recepty na leki przeciwmalaryczne. Należy też pamiętać, że malarię można przenosić przez transfuzję krwi, więc trzeba uważać przy wyborze szpitala czy kliniki medycznej.

Podsumowując, malarię można skutecznie zapobiegać, przestrzegając zasad higieny i stosując odpowiednie środki ochrony. W przypadku wyjazdów do krajów endemicznych warto skonsultować się z lekarzem w celu uniknięcia niebezpieczeństwa zakażenia.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: malaria

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments