paradontoza jak wygląda

      Brak komentarzy do paradontoza jak wygląda

temat wybrany: paradontoza jak wygląda

Paradontoza – jak ją rozpoznać?

Paradontoza, inaczej choroba przyzębia, to stan zapalny tkanki okołowierzchołkowej zęba. Choroba ta jest jednym z najczęstszych powodów utraty zębów u dorosłych. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać paradontozę i jak jej zapobiegać.

Objawy paradontozy

Pierwszym objawem paradontozy jest zapalenie dziąseł. Mogą one być zaczerwienione, spuchnięte, bolesne i krwawiące podczas szczotkowania zębów lub podczas jedzenia. Kolejnym objawem jest recesja dziąseł, czyli cofanie się linii dziąseł. W wyniku tego zęby stają się dłuższe, a korzenie zaczynają się odsłaniać. W miarę postępowania choroby, pomiędzy zębami a dziąsłami powstają kieszenie, które są siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń. W efekcie może dojść do utraty zębów.

Jak zapobiegać paradontozie?

Przede wszystkim ważne jest regularne i dokładne mycie zębów oraz stosowanie nici dentystycznych. Warto również odwiedzać regularnie stomatologa, który przeprowadzi badanie stanu dziąseł i zębów. Istotne jest też odpowiednie odżywianie. W diecie należy unikać słodyczy i tłustych potraw, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. W przypadku palaczy, należy zaprzestać palenia, ponieważ nikotyna osłabia układ odpornościowy, co sprzyja rozwojowi chorób przyzębia.

Podsumowanie

Paradontoza może skutkować utratą zębów. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać jej objawy oraz jak jej zapobiegać. Regularne wizyty u stomatologa, odpowiednia higiena jamy ustnej oraz prawidłowa dieta to podstawowe kroki w walce z paradontozą. Pamiętajmy, że zdrowe zęby to klucz do ogólnego dobrego samopoczucia.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: paradontoza jak wygląda

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments