paradontoza jakie choroby

      Brak komentarzy do paradontoza jakie choroby

temat wybrany: paradontoza jakie choroby

Paradontoza – jakie choroby są z nią związane?

Paradontoza, zwana też chorobą przyzębia, to schorzenie dotykające dziąsła i kość zębową, które prowadzi do postępującego uszkodzenia struktury podtrzymującej zęby. Wynika to z zakażenia bakteryjnego, które powoduje stan zapalny dziąseł, a następnie prowadzi do degradacji tkanek okołozębowych.

Choć paradontoza jest chorobą przyzębia, to może również wpływać na ogólne zdrowie organizmu. Poza tym, jej obecność może być symptomem innych chorób. Jakie to choroby?

1. Choroby serca
Badania wykazały, że istnieje związek między chorobami przyzębia, w tym paradontozą, a chorobami serca. Bakterie, które powodują paradontozę, mogą dostać się do krwioobiegu i osiąść na ścianach tętnic, co zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

2. Cukrzyca
Cukrzyca i paradontoza są ze sobą powiązane. Pacjenci z cukrzycą są bardziej podatni na infekcje bakteryjne, w tym paradontozę. Z kolei, paradontoza może utrudnić kontrolowanie poziomu cukru we krwi, co prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia ogólnego.

3. Rak jamy ustnej
Badania sugerują, że istnieje związek pomiędzy chorobami przyzębia a rakiem jamy ustnej. Pacjenci z paradontozą mają zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu jamy ustnej.

4. Depresja
Choroby przyzębia, w tym paradontoza, mogą wpłynąć na stan zdrowia psychicznego. Badania wykazały, że pacjenci z paradontozą częściej cierpią na depresję i inne zaburzenia emocjonalne.

Jak widać, paradontoza może mieć wpływ na ogólne zdrowie organizmu. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty. Wczesne wykrycie paradontozy i jej odpowiednie leczenie może pomóc w zapobieganiu powikłań i chorób z nią związanych.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: paradontoza jakie choroby

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments