Pierwszy miesiąć życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka

Kiedy maluch przychodzi na świat jest wielka radość ale zaraz pojawiają się obowawy. Czy dobreze się rozwija? Czego się spodziewać? Jak wpływać na rozwój dziecka? Jak się opiekować? Co jest ważne. Przeczytaj pierwszą część poradnika dotyczącego rozwoju dziecka. Pierwszy miesiąć dziecka.

W tym artykule zajmiemy się pierwszym miesiącem życia dziecka. Dowiesz się z niego, czego możesz spodziewać się po swoim maluchu oraz jakie objawy w jego zachowaniu są niepożądane.

Po porodzie wygląd dziecka jest mało atrakcyjny. Noworodki z reguły mają zniekształconą i dużą główkę, opuchnięte powieki, po porodzie bardzo zaróżowioną skórę, która jest mocno pomarszczona. Zdarza się, że w wyniku niedojrzałości i złej pracy gruczołów łojowych dziecko ma na twarzy zaskórniki. Nie przejmuj się tym, bo to objawy chwilowe, które szybko znikną. Na dłuższy czas zostaną na dwa miękkie miejsca na główce dziecka tzw. ciemiączka. Ciemiączko tylne zarasta szybciej od przedniego i powinno się to stać między 6 tygodniem, a  4 miesiącem życia dziecka. Ciemiączko przednie powinno zarosnąć pomiędzy 10, a 18  miesiącem życia. Kończyny dziecka są pulchne, pokryte fałdkami tłuszczu. Są one zgięte we wszystkich stawach, a dziecko nimi rusza bardzo energicznie.

Noworodek przychodzi na świat mając w nawyku odruchy bezwarunkowe. Znikają one w większości wypadków pod koniec czwartego miesiąca życia. W pierwszym miesiącu życia maluch ma następujące odruchy:

Odruch chwytny: noworodek zaciska palce na Twoim kciuku lub innym podanym przedmiocie z taką siłą, że jesteś w stanie unieść dziecko do góry.
Odruch kroczenia: podtrzymując dziecko pod paszkami i utrzymując je w pozycji pionowej w taki sposób, by stópkami dotykało ziemi, zobaczysz, jak stawia krok za krokiem, jakby chodziło.
Odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe palce zegną się do środka, natomiast duży palec wygnie się do góry.
Odruch Moro: przestraszone nagłym ruchem lub hałasem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, a następnie przyciska rączki i nóżki do siebie, zaciskając piąstki.
Odruch Rootinga: kiedy delikatnie muśniesz dziecko w policzek, ono delikatnie odwróci główkę w tę stronę i otworzy buzię, gotowe do ssania.

Wzrok noworodka jest na początku słaby i nierozwinięty. Maluch ma znikomą wrażliwość na kontrasty, nie rozpoznaje szczegółów, ale potrafi wodzić za wolno przesuwającą się zabawką w odległości nie większej niż 30 cm od niego. Noworodek widzi kolor czerwony oraz rozróżnia odcienie bieli i czerni. Jego oczy są wrażliwe na intensywne światło. Spowodowane jest to tym, iż dziecko przebywało do porodu w mroku. Taka sytuacja utrzymuje się do około miesiąca.

Za to dziecko słyszy już od 12 – 16 tygodnia życia płodowego. Chodzi to u szumiącą w łożysku krew, serce mamy itp. Po porodzie jego słuch jest otępiały. Dopiero pomiędzy 4, a 6 miesiącem życia usłyszy czyste i wyraźne dźwięki. Fakt ten jest zauważalny, gdyż maluch zaczyna żywo na nie reagować.

Co do zmysłu smaku noworodek rozpoznaje cztery podstawowe smaki. Należą do nich: słodki, kwaśny, gorzki i słony. Najbardziej zna słony, gdyż taki smak mają wody płodowe. Maluch mający miesiąc waży o 700 gram więcej i mierzy o 2 cm więcej niż przy porodzie. Maluch poznaje swoje ciało. W szczególności rączki, które chętnie wkłada do buzi. Miesięczny maluch potrafi leżąc na brzuchu, unosić główkę, wydawać krótkie dźwięki, czasami zdarza się, że złączy rączki. W tym okresie zaleca się rodzicom, aby:

Masowali swoje dziecko
Mówili do malucha czule zbliżając na małą odległość twarz
Zawiesili białe i czarne zabawki na łóżeczkiem

Noworodek nie rozróżnia dnia od nocy, dlatego jak jest głodny albo ma brudną pieluchę to sygnalizuje płaczem, że jest mu źle. Na nagłe dźwięki maluch reaguje wstrząsem ciała, płaczem lub uśmiechem. Na jego buzi może pojawić się również uśmiech, kiedy Ty się do niego śmiejesz. Maluch skupia również wzrok na wolno poruszanych przedmiotach. Potrafi go nawet rozpoznać, jeżeli pojawi się on w jego polu widzenia po 2-3 sekundach. Już teraz możesz zobaczyć temperament swojego dziecka. Dajmy na to przykład ruchliwości. Jest ona na stałym poziomie przez całe życie. To znaczy, że jeżeli dziecko jest ruchliwe, krzykliwe, często czuwające to takie dzieci są aktywne do końca życia. Dziecko mało ruchliwe, spokojne prawdopodobnie będzie miało zrównoważony temperament. Pamiętaj, że Ty jako rodzic masz wpływ na rozwój malucha. Dziecko uwielbia, jak mu śpiewasz, lubi Twój widok, rozpoznaje zapach. Powinniście pamiętać, żeby jako rodzice mieć pozytywny wkład w rozwój malucha musicie:

Być spokojni
Mówić, przytulać i śpiewać
Pozwolić dziecku przypatrywać się Waszej twarzy (warto robić różne miny, jednocześnie obserwując jego reakcje)
Około 4 tygodnia życia kup maluchowi proste zabawki (dobrym pomysłem są maty edukacyjne)

Noworodek w pierwszych tygodniach życia należy do śpioszków. Śpi ponad 20 godzin na dobę. Ten sposób spędzania czasu przez dziecko powoduje, że szybciej się regeneruje i rozwija. Poza spaniem oddaje się podstawowym czynnościom, takim jak: oddychanie, ssanie i załatwianie potrzeb fizjologicznych. Maluch komunikuje się ze światem przy pomocy krzyku. Jest to na razie jedyny rodzaj ekspresji. Dodatkowo w swój krzyk angażuje oprócz gardła, rączki i nóżki. Z czasem rozróżnisz rodzaje płaczu i będziesz wiedział co chce „powiedzieć” Ci dziecko. Miesięczny malec poznaje twarz mamy i na ten widok przestaje płakać. Tak samo reaguje na jej głos. To nic dziwnego, zna ten głos jeszcze z życia płodowego. Dlatego mówi się kobietom w ciąży, by mówiły do brzucha. Twarz i głos mamy ożywia dziecko, daje mu dobry nastrój i spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Niemowlę potrzebuje bliskości. Dlatego dla niego ważny jest dotyk, ciepło, zapach. Jest to ważne dla dziecka. Staraj się dawać mu to jak najczęściej. Również dlatego zaleca się noszenie niespokojnego dziecka w chuście – czuje się ono wtedy bezpieczne, ciepło mu, czuje Twój oddech i bicie sersa. Uspokaja się.

Od mniej więcej 3 tygodnia życia noworodek obserwuje ludzi i przedmioty. Bardzo interesuje go świat wokół niego. W ten sposób uczy się funkcjonowania i podstawowych gestów. Coraz dłuższe są przerwy między karmieniami, co sprawia, że rodzice mają więcej czasu dla siebie i na odpoczynek. Miesięczne niemowlę rozróżnia poszczególne części twarzy u mamy. Z dużym zainteresowaniem przygląda się oczom. Zaczyna wykazywać zainteresowanie zabawkami o jaskrawych kolorach i na przykład lusterkami. Warto zawiesić na tym etapie maluchowi karuzelę nad łóżeczkiem lub położyć na macie edukacyjnej. Pamiętaj, aby:

Jak najczęściej pochylać się nad dzieckiem
Kołysać, pieścić i masować malucha
Podczas karmienia, mów do malucha, pieść i dotykaj go.

Co może zaniepokoić rodziców u noworodka, a jest to normalne? Do takich rzeczy należą:

Szybki energiczny oddech do 45 razy na minutę. Zdarza się, że jest nieregularny i płytki oraz pojawiają się, krótkie okresy bezdechu.
Noworodek zmniejsza swą wagę po narodzinach i odzyskuje ją po dwóch tygodniach.
Maluch może robić zeza. Ten objaw powinien ustąpić maksymalnie w przeciągu pierwszych trzech miesięcy życia. Dopiero wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.
Oko noworodka nie łzawi. Dziecko zapłacze ze łzami po 2 lub 3 miesiącach życia.

W wielu przypadkach opieki nad takim maluchem najważniejszy jest spokój i zdrowy rozsądek. Mamy mają w genach opiekuńczość i nie pozwolą skrzywdzić swojego Skarba, dlatego też słuchaj się głosu swojego serca.

 

Artykuł powstał dzięki serwisowi ale mama

 

0 0 votes
Daj ocenę
Mikołaj Online

Mikołaj Online

Leave a Replay

avonsklep.pl

Strona: avonsklep.pl kategoria tematyczna: Sklep AvonSklep.pl – Sprawdź naszą ofertę kosmetyków marki Avon! AvonSklep.pl to internetowy sklep z kosmetykami marki Avon. Oferujemy szeroki wybór produktów do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów

Czytaj więcej »

koronografia

temat wybrany: koronografia Koronografia – co to jest i jak się do niej przygotować? Koronografia to badanie diagnostyczne, które pozwala na dokładną ocenę stanu serca oraz naczyń wieńcowych. Polega ono

Czytaj więcej »

ck1.pl

Strona: ck1.pl kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny CK1.pl to strona internetowa oferująca wysokiej jakości produkty dla dzieci i młodzieży. Znajdziesz tu różnorodne artykuły, takie jak odzież, obuwie, plecaki czy zabawki, które spełnią

Czytaj więcej »

foobar2000.pl

Strona: foobar2000.pl kategoria tematyczna: Dom Foobar2000 to strona internetowa poświęcona najnowszemu oprogramowaniu do odtwarzania muzyki. Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy dbają o jakość dźwięku i wygodę użytkowania. Na naszej stronie znajdziesz

Czytaj więcej »

4maxpro.pl

Strona: 4maxpro.pl kategoria tematyczna: Zarabianie 4maxpro.pl to strona internetowa, która oferuje szeroką gamę produktów dla osób aktywnych fizycznie. Znajdziesz tu sprzęt sportowy, odzież i akcesoria najwyższej jakości. Nasza firma specjalizuje

Czytaj więcej »

parafiakatolicka.pl

Strona: parafiakatolicka.pl kategoria tematyczna: Religia Witaj na stronie internetowej Parafii Katolickiej! Nasza parafia jest miejscem, gdzie każdy może poczuć się jak w domu i doświadczyć zbawczej mocy wiary. Na naszej

Czytaj więcej »

7257.pl

Strona: 7257.pl kategoria tematyczna: Marketing 7257.pl to profesjonalna strona internetowa, która oferuje szeroki wybór produktów związanych z szeroko pojętą automatyką przemysłową. Nasza oferta skierowana jest do osób i firm, które

Czytaj więcej »

przegladpilkarski.pl

Strona: przegladpilkarski.pl kategoria tematyczna: Sport Przegląd Piłkarski – najnowsze informacje, wyniki meczów, transfery i wiele więcej! Przegląd Piłkarski to internetowy portal sportowy, który skupia się na informacjach związanych z piłką

Czytaj więcej »

ezolinia.pl

Strona: ezolinia.pl kategoria tematyczna: Ezoteryka Ezolinia.pl – oficjalna strona internetowa poświęcona ekspresowym połączeniom autobusowym. Znajdziesz tutaj bogatą ofertę przewozów międzymiastowych i międzynarodowych, a także bilety online i informacje o rozkładzie

Czytaj więcej »
poczta kurier

Poczta kurier Karlino zamów online

Z powodu wysokiego tempa życia i dużej popularności transakcji online, coraz chętniej korzystamy z usług firm kurierskich. Istniejące na rynku usługi zachęcają nas korzystnymi cenami i błyskawicznymi terminami dostarczenia. Nadawanie

Czytaj więcej »
trądzik, lekarz, stres, dermatolog, skóra

Skąd w moim przypadku trądzik?

Trądzik to choroba nie tylko dorastających. ta choroba skóry sprawia problem również starszym. Mimo wszystko istnieją dobre metody na dającą korzystne efekty walkę z trądzikiem. 0 0 votesDaj ocenę

Czytaj więcej »

promocjafootlocker.pl

Strona: promocjafootlocker.pl kategoria tematyczna: Sklep Promocjafootlocker.pl to internetowy sklep z odzieżą i obuwiem sportowym, oferujący najnowsze trendy i stylowe produkty w atrakcyjnych cenach. Nasza strona internetowa to idealne miejsce dla

Czytaj więcej »

co na pryszcze na pupie

temat wybrany: co na pryszcze na pupie Pryszcze na pupie to problem, który dotyka wiele osób, nie tylko nastolatków. Często wynika z nieprawidłowej pielęgnacji skóry, ubrań lub diety. Niezależnie od

Czytaj więcej »

dlaczego nowe spodnie śmierdzą

temat wybrany: dlaczego nowe spodnie śmierdzą Dlaczego nowe spodnie śmierdzą i jak się ich pozbyć? Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić nowe spodnie i zauważyć, że mają one dziwny zapach?

Czytaj więcej »

pryszcz ktory nie chce zejsc

temat wybrany: pryszcz ktory nie chce zejsc Pryszcz to dla wielu osób nie tylko kłopot estetyczny, ale również źródło bólu i dyskomfortu. Niestety, czasami zdarza się, że pomimo stosowania różnych

Czytaj więcej »

kameliabielizna.pl

Strona: kameliabielizna.pl kategoria tematyczna: Sklep Kameliabielizna.pl to sklep internetowy oferujący szeroki wybór bielizny damskiej. Nasza oferta obejmuje zarówno biustonosze, jak i figi, stringi, gorsety, koszulki nocne i wiele innych. Wszystkie

Czytaj więcej »

coolturowo.pl

Strona: coolturowo.pl kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny Coolturowo.pl to miejsce dla wszystkich miłośników kultury i sztuki. Znajdziesz tutaj najnowsze recenzje filmów, książek i koncertów, a także informacje o ciekawych wydarzeniach kulturalnych w

Czytaj więcej »

cenauta.pl

Strona: cenauta.pl kategoria tematyczna: Motoryzacja Cenauta.pl to strona internetowa, która oferuje szeroki wybór produktów w konkurencyjnych cenach. Znajdziesz tu różnorodne kategorie, takie jak: elektronika, AGD, RTV, artykuły spożywcze, kosmetyki, moda

Czytaj więcej »

ololol.pl

Strona: ololol.pl kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny Ololol.pl to wirtualna platforma, która oferuje rozrywkę i relaks dla każdego. Na stronie znajdziesz najświeższe informacje ze świata popkultury, przegląd filmów, gier i seriali, a

Czytaj więcej »