Zapraszam do lektury mojego osobistego porównania klocków dla najmłodszych szkrabów. Opinie opieram na obserwacjach czym bawią się moje dwie pociechy.
Porównanie klocków dla dzieci
Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego w swoich działaniach dba o prawidłowy rozwój swojego Szkraba już od pierwszych chwil życia. Rozwój dzieci można wspomagać na różne sposoby, chociażby poprzez zabawki. Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrane rozwijają sprawność umysłową oraz manualną. Kreatywność pobudzana od małego będzie owocowała w przyszłości. Do zabawek, które pomogą małemu odkrywcy poznawać świat, rozwijać siebie i swoje myślenie, należą klocki. Wydawać by się mogło, że to takie pospolite. A jednak warto się nad nimi pochylić. Aby spełniały one dobrze swoje zadanie to muszą być odpowiednio dobrane do wieku. Zatem nasuwa się pytanie, od kiedy można wprowadzić dziecku klocki do zabawy? Jakie nalepiej wybrać na dany etap wiekowy?
Czym się między sobą różnią?
Jako mama pozwoliłam sobie na trochę szaleństwa zabawkowego i na kolejne etapy wiekowe kupowałam kolejne rodzaje klocków. Naszą przygodę rozpoczęliśmy z miękkimi klockami firmy Clementoni. Przeznaczone są one już od szóstego miesiąca życia dzięki materiałowi z jakiego zostały wykonane. Mianowicie surowiec z jakiego zostały wyprodukowane jest miękki i gumowy, a ponadto testowany i certyfikowany. Dzięki temu są idealne dla delikatnego maleństwa, które dopiero uczy się koordynacji własnych ruchów, wszystko co pod rączką znajdzie to pakuje do buzi. Nie ma ryzyka, że dziecko się nimi uderzy czy w jakiś inny sposób sprawi sobie ból. Wielkość klocków również jest odpowiednia już dla tak małego dziecka. Dodatkowym ich atutem jest łatwość ich mycia. Sprzedawane są w workach/torbach i najczęściej wtedy są to proste klocki, można zakupić je również w pudełku plastikowym, które kształtem przypomina na przykład domek lub też są zestawy wraz z figurkami, które pozwalają na ciekawszą i bardziej atrakcyjną zabawę. Swoimi wyrazistymi kolorami przyciągają uwagę maluszka. Przeznaczone są od szóstego miesiąca do trzydziestego szóstego miesiąca życia. Osobiście polecam je dla dzieci między szóstym, a osiemnastym miesiącem życia.
Kolejnymi klockami, które zawitały w naszym domu były klocki Fisher Price Mega Blocks. Przeznaczone są dla dzieci od roku do pięciu lat. Wykonane są z plastiku. Ich wielkość jest dobrze dostosowana dla tej grupy wiekowej. Na rynku jest szeroki wybór klocków z akcesoriami i rodzajem urozmaiceń w nich zawartych. Od opakowań zawierających elementy na kółkach, stanowiące później podstawę różnych pojazdów, przez daszki i zwierzątka. Tutaj producent wymyślił jeszcze samochody i taczki, stoliczek do budowania, wózki sortery. Można wymieniać bez końca. Różnorodne kolory, wzory i kształty pozwalają dziecku na wielogodzinną zabawę bez cienia nudy. Chcecie czy nie, ale wierzcie mi, że do tych klocków dziecko chętnie wraca i nie mają szansy zakurzyć się w dziecięcym pokoju.
Ostatnimi klockami, które trafiły do naszego domu to znane wszystkim Lego Duplo. Chyba nie ma rodzica, który by ich nie znał lub chociaż nie widział na sklepowych półkach. Są one wszędzie. Ich kolorystyka i różnorodność jest coraz bardziej unikatowa. Większość z dostępnych modeli jest przeznaczona od minimalnego wieku osiemnastu miesięcy, a niektóre modele nawet od dwudziestu czterech miesięcy. Wszystko dlatego, że wiele z nich zawiera poza klockami różne urozmaicające elementy, które nie zawsze są tak duże, jak same klocki. Dlatego w tym przypadku warto zwracać na to uwagę. Niemniej jednak ich różnorodność i pomysłowość jest zawrotna.
Wyżej wymienione rodzaje klocków różnią się nie tylko różnymi przedziałami wiekowymi (szczególnie, jeśli chodzi o dolną granicę wiekową) dla których są przeznaczone, ale również pomysłowością rodzajów i ceną. Ta ostatnia waha się, niezależnie od firmy, ale zależnie od rozmaitości kształtów i ilości elementów w opakowaniu. Clementoni miękkie klocki najprostsze modele można kupić już od około dwudziestu złotych za opakowanie. Oczywiście im bardziej złożone i urozmaicone tym cena coraz wyższa. Mega Blocks Fisher Price najmniejsze i najprostsze możemy kupić już od około trzydziestu złotych za opakowanie. Ich cena tak, jak u poprzednich rośnie wraz z ilością klocków i ich rozmaitością. Jeśli chodzi o Lego Duplo to najtańsze jakie udało mi się znaleźć kosztowały ponad czterdzieści złotych, ale ich ilość w pudełku nie była zawrotna. Najdroższe z nich dochodzą nawet do czterystu złotych.
Każde z powyższych rodzajów klocków mają swoje zalety. To, które wybierzemy zależy od nas i naszych możliwości finansowych. Jednakże moje dziecko najchętniej wraca do klocków Fisher Price Mega Bloks. Być może w przyszłości zmieni mu się to i wybierze do zabawy inne.
Artykuł powstał dzięki portalowi Laleczki lol