Przeprowadzka wiąże się ze stresem. Nie wiesz, czy zmiany będą na lepsze czy gorsze. Decydujesz się jednak na radykalny krok, i bez względu na motywy i powody swojej decyzji, postaraj się znaleźć pozytywne aspekty sytuacji.
Przeprowadzka to nie koniec świata. To nowe życie, nowy rozdział. To zmiany, które rodzą stres, ale też mogą stanowić bramę dla nowych wyzwań. Decyzja o przeprowadzce to nie jest decyzja podejmowana pod wpływem chwili. To najczęściej gruntownie przemyślany krok, ale dla wielu ludzi, krok na niepewny grunt. Najważniejsze są powody przeprowadzki. Dlaczego się przeprowadzasz, czy dlatego, że szukasz pracy, zmieniasz szkołę, może za partnerem życiowym? Pomyśl, że mimo, iż przeprowadzka oznacza rozstanie z miastem które lubisz, ze znajomymi i rodziną, to jest wyzwaniem, które warto podjąć. Kto nie idzie do przodu, to się nie rozwija, a brak rozwoju to pustka, bezsens i monotonia, które mogą mieć wpływ na twoje zdrowie psychiczne.
Spis treści
ToggleZmiany są naturalnym procesem rozwoju
Zmiana jest naturalną konsekwencją niezadowolenia z obecnego stanu. Jeśli nie zgadzasz się na obecną sytuację, nie chcesz tkwić biernie w sytuacji, która cię wyniszcza, zostaw to za sobą. Przeprowadzka może być doskonałym rozwiązaniem, mimo, że nie masz pewności, czy twoja sytuacja polepszy się czy pogarsza. Jako normalny człowiek, zawsze możesz czuć opór przed opuszczeniem strefy komfortu, to naturalne uczucie. Nowe miejsce, zwłaszcza, jeśli do przeprowadzki czujesz się zmuszony, może powodować wewnętrzny chaos, bezradność, smutek i żal. Możesz czuć, że tracisz grunt pod nogami. Emocje negatywne musisz przeżyć. A najlepiej przekłuć na pozytywne. Spróbuj poczuć przeprowadzkę jako konstruktywną zmianę. Tracisz poczucie kontroli i bezpieczeństwa, ale zyskujesz nową szansę.
Pozytywne myślenie, konstruktywne podejście
Jeśli możesz, spójrz na przeprowadzkę jak na drogę do marzeń, miłości. Na nowe znajomości, nowe szanse. Pożegnaj się ze starymi kątami, znajomymi i rodziną, nastaw ich pozytywnie do swojego wyjazdu. Opowiedz o swoich lękach, obawach, o tym, że będziesz tęsknić. Nowe miejsce może być bardzo ekscytujące a rozmowa o tym, co cię czeka, czego się boisz może oswoić stres. W nowym miejscu poznasz nowych ludzi, nowe miejsca, a pozytywne nastawienie pozwoli ci pozytywnie nastawić do przeprowadzki ludzi, którzy nie przeprowadzają się z tobą, ale mogą mieć negatywny wpływ na twoje emocje. Skoro ty będziesz widzieć plusy sytuacji, to oni siłą rzeczy będą musieli się pogodzić i z twoją decyzją i z twoją nadzieją na lepsze.
Przeprowadzka to zmiana, nie strata
Pamiętaj, że przeprowadzka to nie strata. To zmiana. Nie skupiaj się na strachu i złych emocjach. Nie zakładaj, że w nowym miejscu będzie ci samotnie. Skup się na pozytywnych aspektach zmiany. Jeśli musisz zająć czymś myśli i uczucia, zrób to. Zajmij się załatwianiem formalności, urządzaniem nowego lokum, pakowaniem. Pamiętaj, że przeprowadzka to wyzwanie, które pozwoli ci spojrzeć na siebie z nowej perspektywy. Stajesz się osobą samodzielną, rozpoczynasz nowy rozdział. Nawet, jeśli przeprowadzasz się w gorsze warunki lokalowe, to póki masz otwartą głowę i chęci do pracy, zawsze możesz odmienić swój los. Zostawił cię mąż i musisz się przeprowadzić z wielkiego domu do bloku? I co z tego? To mąż odczuwa stratę tak wartościowej osoby jak ty. Ty nie tracisz. Zyskujesz. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, którego nie musisz dzielić z kimś, kogo nie jesteś pewna.
W nowym miejscu szukaj nowych znajomych. Zapisz się naukę tańca, naukę języka obcego. Zacznij gotować, uprawiać jogę lub inny sport. Przyciągaj do siebie ludzi przyjaznym nastawieniem do życia. Nie zaniedbuj starych znajomości, ale otwórz się na nowe. Przeprowadzka nie jest zła, a emocje negatywne zawsze można próbować przekuć na pozytywy.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała firma przeprowadzkowa Elektron Trans z Gdańska. |