Przeszczep macicy – coś co wydaje się nie możliwie może dać kobiecie szansę na własne dziecko. Badania są w stopniu zawansowanym. Nowa metoda leczenia niepłodności wchodzi w życie. Przeszczep macicy daje szansę kobiecie, którą natura jej zabrała w wyniku nowotworu lub błędu genetycznego.
Przeszczep macicy
Żyjemy w świecie, gdzie medycyna poszła bardzo do przodu i oferuje nam nowe rozwiązania na wiele problemów zdrowotnych. W ostatnich latach pojawiły się przeszczepy macicy jako metoda leczenia niepłodności. Stały się one spełnieniem marzeń dla kobiet, które utraciły ją w wyniku choroby nowotworowej lub w wyniku wad genetycznych urodziły się bez niej. Prowadzone są nadal badania nad przeszczepem macicy, tak, by mogła ona lepiej funkcjonować i pozwolić urodzić zdrowe dziecko. Czy owy przeszczep jest nową metodą leczenia niepłodności? Czy daje kobiecie szansę na bycie mamą?
Przeszczep macicy to zabieg chirurgiczny, który wykonuje się kobietom, które urodziły się bez macicy lub straciły ją w wyniku choroby nowotworowej, a wszystko po to, by mogły urodzić w przyszłości własne zdrowe dziecko. W drugim przypadku przeszczep wykonywany jest tylko wtedy, gdy nie ma możliwości nawrotu choroby nowotworowej.
Pierwszy taki przeszczep zakończony sukcesem, czyli przyjęciem przeszczepu przez ciało biorczyni, został przeprowadzony w Turcji. Dokonał tego 9 sierpnia 2011 roku, zespół lekarzy z Akdeniz University Hospital w Antalji. Biorcą była kobieta, która urodziła się bez macicy, a dawcą zmarła osoba niespokrewniona z biorcą. Dwa lata później, kobieta zaszła w ciążę w wyniku zapłodnienia in vitro. Niestety poroniła w ósmym tygodniu. W 2012 roku w Szwecji przeprowadzono przeszczepienie macicy. Tym razem matka oddała macicę córce. Taki sam zabieg 12 lat wcześniej nie powiódł się.
Zabieg przeszczepu macicy nie zostanie przeprowadzony u kobiety z aktywną chorobą nowotworową oraz kobietom, które mają zaburzenia w zakresie chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca oraz immunosupresja i z chorobami powodującymi trwałe uszkodzenia w systemie sercowo-naczyniowym. W tych przypadku istnieje duże ryzyko odrzucenia przeszczepu.
Przed zabiegiem przeprowadza się zabieg zapłodnienia in vitro, a otrzymane w ten sposób komórki zamraża się. Wykorzystuje się je w przypadku, kiedy okaże się w przeciągu roku od przeszczepu, że nowa macica będzie w stanie nosić dziecko. Tak więc pacjentka musi mieć sprawne jajniki. W procesie przygotowawczym do przeszczepu oraz podczas samego zabiegu udział bierze nie tylko chirurg i ginekolog, ale także immunolog (specjalista od medycyny molekularnej) i wielu innych specjalistów. W Szwecji prowadzone są nadal badania nad tym, jacy specjaliści powinni zajmować się kobietą przy okazji przeprowadzania przeszczepu macicy, jak również przygotowywać ją do tego wydarzenia.
Macica jest narządem bardzo ukrwionym. Podczas ciąży wielokrotnie się powiększa. To wiąże się ze zwiększeniem ruchu krwi. Dlatego też w przeszczepie macicy, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego krążenia. To właśnie skrzep w naczyniu zasilającym w krew macicę, był powodem odrzucenia przeszczepu w 2000 roku. Kobiety z przeszczepioną macicą mają dużą szansę na urodzenie dziecka pod warunkiem, że macica jest właściwie ukrwiona. Jednakże Panie z przeszczepioną macicą mają największy problem z naturalnym zajściem w ciąże. Tu z pomocą przychodzi zapłodnienie in vitro.
Poród w przypadku donoszenia ciąży przez pacjentkę po przeszczepie odbywa się za pomocą cięcia cesarskiego. Po narodzeniu dziecka macica zostaje usunięta, by uniknąć ryzyka odrzucenia przeszczepu. Za sukces lekarze określają donoszenie i urodzenie żywego dziecka przez pacjentkę.
Zdaniem niektórych specjalistów, jeżeli po porodzie w macicy nie ma zmian patologicznych, nie należy jej usuwać. Jednocześnie zwracają oni uwagę, że obserwacje są zbyt krótkie, żeby stwierdzić, że przeszczepiona macica po jakimś czasie przestanie funkcjonować. Przeszczep jest niebezpieczny dla kobiety, ale i dla rozwijającego się w macicy dziecka. Ciąża może zakończyć się przedwcześnie oraz mogą wystąpić powikłania. Po przeszczepie konieczne jest leczenie immunosupresyjne. Może ono niekorzystnie oddziaływać na płód. Nie jest do końca potwierdzone czy leki przeciw odrzutowe, które kobieta musi przyjmować nie powodują skutków ubocznych.
W Polsce nie przeprowadza się tego typu zabiegów. Nasi lekarze nie mają doświadczenia w zakresie przeszczepu macicy. Nie są również ustalone standardy technologiczne, ani formalno-prawne. Między innymi nie zostało ustalone, kto komu może przekazać narząd. Nasi specjaliści traktują przeszczep macicy jako zabieg eksperymentalny.
Obecnie nad przeszczepem macicy pracują Brytyjczycy. Udało im się usprawnić pracę naczyń krwionośnych i odpowiednie ukrwienie macicy u królików. Na kolejnym etapie podjęte zostaną próby zapłodnienia in vitro i obserwacji przepływu krwi po nim.
Jest to zabieg przyszłości w leczeniu żeńskiej niepłodności. Miejmy nadzieje, że wkrótce i Polki będą miały do niego dostęp, bo każda kobieta zasługuje na to by mieć możliwość zostania mamą.
Artykuł powstał dzięki portalowi sex doznania