Przeziębienie podczas karmienia piersią. Poradnik jak się leczyć i jak chronić malucha. Na dworze coraz cieplej. W takich temperaturach jak teraz niby jeszcze nie wiosennych ale już prawie nie zimowych szaleje wiele wirusów. Co zrobić gdy dopiero co urodziliśmy dziecko a trafiła nam się infekcja, przeziębienie. Jak się leczyć jak chronić malucha? Dowiecie się z tego artykułu.
Przeziębienie podczas karmienia piersią.
Sezon grypowo – chorobowy jest przynajmniej dwa razy do roku. Ale często choroby łapią nas w najmniej oczekiwanym momencie. Sytuacja staje się dodatkowo trudna, gdy przeziębienie dopada kobietę w okresie laktacji. Myślę, że każda kobieta będąca matką karmiącą stanęła lub jeszcze może stanąć przed problemem swojego przeziębienia. Często przy chorobie kobieta zastanawia się, czy może brać apteczne specyfiki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, jak może ochronić swoje dziecko i czy może karmić podczas przeziębienia.
Te i inne pytania nurtują matki karmiące. Postaram się w tym artykule rozwiać wątpliwości. Sama jako matka karmiąca przy pierwszym dziecku nie miałam problemu z chorobami, niestety przy drugim dziecku stanęłam już w drugim tygodniu po porodzie przed tym problemem. Swoje leczenie rozpoczęłam od „babcinych” sposobów, dopiero kiedy okazały się mało skuteczne lub całkiem zawiodły szukałam pomocy w środkach farmaceutycznych polecanych w takich przypadkach. Przedstawię tutaj kilka pomysłów, które być może przydadzą się w walce z wirusami. Zacznijmy od kataru. Jeśli pojawia się katar to dobrze jest zrobić sobie inhalacje.
Najprostszą metodą, niewymagającą żadnych specjalistycznych sprzętów jest nalanie gorącej wody do miski i dodanie kilku kropel olejku (zapach do wyboru, ale najlepiej miętowy lub eukaliptusowy), nachylić głowę nad miską i przykryć się ręcznikiem. Pooddychać głęboko, tak, aby poczuć ulgę zatkanego nosa i uwolnienie wydzieliny z niego. Jeśli w domu posiadany jest sprzęt typu nebulizator, to wystarczy fiolka soli fizjologicznej wlana w odpowiednie miejsce (w instrukcji obsługi jest ono wskazane) i zażywanie inhalacji do momentu skończenia się płynu. Z farmaceutycznych wspomagaczy najlepiej zacząć od delikatnych kropli. Przy wodnistym katarze najlepiej sięgnąć po krople, których zadaniem jest obkurczenie naczyń krwionośnych śluzówki nosa. Należy jednak uważać, bo niektóre z nich mogą powodować zaburzenie laktacji. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza.
Następnym elementem walki z przeziębieniem jest najczęściej ból gardła, któremu często gęsto towarzyszy kaszel. Jak sobie z nimi radzić? Z domowych sposobów polecane jest płukanie gardła naparem wody z solą (proporcje tej mikstury to jedna łyżeczka na pół szklanki wody) lub do tego celu można wykorzystać napar z szałwii. W przypadku bólu gardła (zarówno delikatnego, jak i ostrego) dobrze jest odstawić ostre i kwaśne potrawy, gdyż mogą one podrażniać naruszoną śluzówkę przełyku.
Można również wykorzystać zbawienne właściwości mikstury z cebuli połączonej z miodem i cukrem. Jak to uzyskać? Otóż cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę, zasypać to cukrem i dodać małą ilość herbaty, w której zostały rozpuszczone uprzednio dwie łyżeczki miodu. Odstawić na kilka godzin, aż cebula zostanie pokryta własnym sokiem. Dobrym sposobem jest również mleko krowie z miodem i masłem (nie margaryną!). Mleko podgrzać, dodać łyżkę masła i łyżkę miodu.
Pić ciepłe. Wyżej wymienione sposoby mogą okazać się skuteczne również w walce z kaszlem, gdyż łagodzą podrażnioną śluzówkę gardła. Kiedy już domowe sposoby zawiodą, wtedy można rozejrzeć się za specyfikami aptecznymi. W trakcie karmienia piersią polecane na ból gardła są m.in. Cholinex, Strepsils z miodem i cytryną, Herbitussin lub chociażby Tantum Verde w aerozolu. Preparatów jest więcej. Każda kobieta powinna dobrać go indywidualnie do swoich potrzeb, nie zapominając oczywiście o dziecku. Kwestię kaszlu i syropów wyrobu farmaceutycznego to można spróbować syrop prawoślazowy, Ambrosol, Mucosolvan, Flegaminę, a także Herbapect. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj kaszlu dokucza – suchy czy mokry.
Przeziębieniu często towarzyszy gorączka. Niestety potrafi ścinać z nóg, a przecież pod opieką mamy małe dziecko, którym trzeba się zająć, a nie zawsze ma nam kto pomóc. Jak w takim razie przeciwdziałać gorączce? Jak sobie z nią radzić? Z domowych porad można wykorzystać okłady, które stosujemy na czoło lub łydki. Jest to dobry sposób, jeśli dokucza nam tylko stan podgorączkowy i temperatura ciała nie przekracza 38 stopni Celsjusza.
Skuteczny może być także chłodzący prysznic lub kąpiel, ale należy pamiętać, że temperatura wody powinna być maksymalnie niższa od temperatury ciała tylko o 2-3 stopnie. Dobrą opcją jest także herbatka z sokiem malinowym lub miodem, mleko z miodem lub chociażby napar z lipy. Jeśli te sposoby nie pomagają to pozostaje sięgnąć po leki z apteki. Warto jednak zacząć kurację od preparatów przeznaczonych dla dzieci, takich jak na przykład Lipomal, preparaty ziołowe przeciwgorączkowe, leki na bazie paracetamolu (syropy, czopki, ewentualnie tabletki). Preparaty zawierające ibuprofen, czyli na przykład Nurofen działają dłużej, a także przecizapalnie.
Podczas grypy często towarzyszą bóle mięśniowe. Najlepszym sposobem na to jest wygrzanie się. Warto położyć się pod kocem lub kołdrą lub wziąć ciepły prysznic, ewentualnie kąpiel. Każdy sposób jest dobry, jeśli okaże się skuteczny.
Jak doskonale wiemy, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, także po skończeniu leczenia warto wspomóc i uodpornić bardziej nasz organizm.
Artykuł powstał dzięki portalowi ABC Apteka