Schody ze stali nierdzewnej to obok balustrady z nierdzewki najpopularniejsze elementy stalowe do wyposażenia domu i biura. Schody stalowe świetnie sprawdzają się w domu i na zewnątrz budynku, w biurze, banku, sklepie i innych budynkach użyteczności publicznej. Mogą też być wykorzystywane jako schody awaryjne albo schody na strych. Wyróżniają się ciekawym designem, klasyczną linią i trwałością. Zaletą stalowych schodów wewnętrznych jest ich wytrzymałość. Schody tego typu są też antykorozyjne, co dodatkowo sprzyja ich zamontowaniu na zewnątrz budynków. Schody ze stali są lekkie, nie zajmują dużo miejsca i można je formować w różne kształty. To właściwość szczególnie ważna dla koneserów ciekawych rozwiązań architektonicznych. Jakie są rodzaje schodów stalowych?
Spis treści
ToggleStalowe schody zabiegowe z nierdzewki
Schody zabiegowe ze stali nierdzewnej to jeden z bardziej klasycznych rodzajów schodów wewnętrznych. Najczęściej montuje się je w domach jednorodzinnych, ale także w biurowcach i galeriach handlowych. W rzucie schody zabiegowe przypominają literę U. Stalowe schody z jednym biegiem są lekkie i niewielkie, dlatego można je montować w nawet małych pomieszczeniach.
Konstrukcja schodów zabiegowych ze stali jest specyficzna. Schody tego typu umieszczone są w dwóch biegach. Przy skręcie przybierają kąt prosty. W związku z charakterystycznym układem schodów tego typu ich stopnie mogą być lewo- i prawoskrętne.
Schody stalowe z jednym biegiem mogą występować w klasycznej wersji, wtedy są to pełne schody wspornikowe. Jeżeli chcemy zainwestować w bardziej nowoczesną konstrukcję schodów, to dobrym pomysłem będą schody podwieszane. W każdym przypadku schody mogą być wyposażone w balustradę ze stali nierdzewnej i szkła. Dobrze wygląda też wysoka, pełna szklana balustrada poprowadzona od podłogi do wyższej kondygnacji, do której prowadzą schody.
Wspornikowe schody ze stali nierdzewnej
Schody wspornikowe to schody wiszące ze stali nierdzewnej. Ze względu na charakterystyczną konstrukcję są efektowne i z pewnością zadowolą zwolenników niebanalnych rozwiązań. Niestety z uwagi na sposób montażu muszą być instalowane już podczas prac budowlanych.
Schody wspornikowe zazwyczaj montuje się w otwartych dużych salonach. Stopnie schodów tego typu przypominają półki zawieszone w ścianie. Każdy z nich opiera się w pełni tylko na śrubach nośnych umieszczonych w murze, w którym zakotwiona jest belka nośna. To właśnie do niej montowane są stopnie i wsporniki schodów podwieszanych.
Stopnie schodów wiszących możemy wykonać w całości ze stali nierdzewnej. Ciekawie wygląda jednak połączenie stali nierdzewnej i szkła lub drewna.
Schody kręcone ze stali nierdzewnej
Kolejnym popularnym typem schodów ze stali są schody spiralne. Schody wewnętrzne tego typu są niewielkie i zwrotne. Z tego powodu chętnie montuje się je w małych, wysokich mieszkaniach. Konstrukcja schodów kręconych opiera się na słupie nośnym, do którego przytwierdzone są stopnie schodów. Mogą występować w wersji prawo- i lewoskrętnej. Nie zajmują dużo przestrzeni, a ich specyficzna konstrukcja jest zarówno funkcjonalna, jak i ozdobna. Stopnie stalowych schodów kręconych uformowane są w kształt trójkątów.
Spiralne schody sprawdzą się jako główny trakt w domu i mieszkaniu, a także jako schody ewakuacyjne.
Schody belkowe ze stali nierdzewiejącej
Schody belkowe w konstrukcji przypominają schody wspornikowe. Różnica polega na tym, że schody wiszące podwieszane są w ścianie, a schody belkowe umieszczone są na jednej belce. Schody tego typu występują w wersji schodów jednobelkowych i dwubelkowych. Ich stopnie przytwierdzone są za pomocą stalowych uchwytów do belki nośnej, która montowana jest do stropu i podłogi.
Schody jednobelkowe – jak sama nazwa wskazuje – opierają się na jednej belce. Pośrodku niej instalowane są stopnie ze stali nierdzewnej lub stali nierdzewnej i szkła. Sama belka nośna, widoczna od spodu, może mieć kształt prostego trzonu albo zetki. Schody jednobelkowe, w odróżnieniu od schodów opartych na dwóch belkach, muszą mieć grubsze stopnie. To ze względu na pojedyncze podparcie stopni tylko pośrodku ich.
Z kolei stalowe schody dwubelkowe montowane są do dwóch belek. W ich przypadku belka także może mieć kształt zetki albo prostego trzonu. Zaletą schodów dwubelkowych jest to, że ciężar stopni rozkłada się na dwie krokwie.