Stulejka – czyli wada napletka męskiego prącia

Stulejka – czyli wada napletka męskiego prącia, która może spowodować nieprzyjemności. Stulejka – czyli wada napletka męskiego prącia, która może spowodować nieprzyjemności. Jak się ją leczy? Co jest jej przyczyną? Jakie są objawy?

Stulejka – czyli wada napletka męskiego prącia

Stulejka to drobna wada anatomiczna występująca u płci męskiej, niezależnie od wieku. Dokładniej mówiąc jest to zwężenie napletka, uniemożliwiające zsunięcie go z żołędzi penisa. Kiedyś myślano, że stulejka jest defektem genetycznym. Okazało się to jednak nieprawdą. Jest ona wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji chłopca podczas okresu niemowlęcego.

U małych dzieci obserwujemy mały ryjkowaty i długi napletek. Należy go dziecku odprowadzić i dokładnie tą żołądź umyć. Pod napletkiem gromadzi się mastka wytwarzana w rowku za żołędnym oraz mocz. Tak więc niewłaściwa higiena może doprowadzić do zwężenia w znacznym stopniu napletka oraz może stanowić przeszkodę w oddawaniu moczu. U dorosłych mężczyzn stulejka wiąże się z nieprzestrzeganiem zasad higieny osobistej. Prowadzi to przewlekłych stanów zapalnych napletka. Gojąc się przez bliznowacenie stany te powodują problemy z napletkiem. Sytuacja ta utrudnia stosunki płciowe, a także wytrysk nasienia. W przypadku braku podjęcia leczenia chirurgicznego może spowodować zmiany nowotworowe w obrębie prącia.

Jak można rozpoznać stulejkę? Dziecko ma stulejkę, jeżeli nie da się w żaden sposób zsunąć napletka z żołędzi penisa. Należy iść do lekarza w sytuacji, w której nie da rady tego zrobić u trzy letniego chłopca. Wcześniej jest to sytuacja normalna i nie należy się nią przejmować. U młodszych dzieci napletek do żołędzi przyklejony jest tak zwaną mastką. Znajdują się w niej komórki nabłonka oraz flora bakteryjna. Po ukończeniu dwóch lat napletek powinien odklejać się samoczynnie. Ściąganie napletka na siłę powoduje ból i nie należy tego robić. W przypadku mężczyzn i starszych chłopców stulejka jest stwierdzana, jeżeli napletek się tylko częściowo zsuwa z żołędzi. I w tym przypadku nie wolno zsuwać napletka na siłę. Takie działanie może spowodować uwięźnięcie napletka w rowku za żołędnym i doprowadzić do martwicy prącia.

U dzieci leczenie stulejki prowadzi do wyleczenia stanu zapalnego oraz przestrzegania higieny. Do tego celu służą kremy zawierające sterydy. Powodują one odklejenie napletka. Czasami należy przeprowadzić operację. Jest ona przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Polega ona na poszerzeniu ujścia napletka tak, by można go było swobodnie zsuwać z żołędzi. Czasami konieczne jest obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka.

U starszych dzieci i dorosłych mężczyzn stulejkę leczy się tylko i wyłącznie operacyjnie. Polega na usunięciu wąskiej części napletka i pozostawienie tylko tej szerokiej. Umożliwia to odsłanianie żołędzi. Czasami blizny pooperacyjne powodują ponowne zwężanie napletka. Wtedy przeprowadza się kolejny zabieg. Opatrunek założony przez lekarza powinien być zmieniony po dobie.

Przez pierwsze tygodnie po operacji należy nosić opatrunek i prącie do góry (przyklejone do skóry na brzuchu). Powoduje to lepsze gojenie i szybsze schodzenie obrzęku. Dodatkowo stosuje się maści łagodzące ból tj. alantan oraz antybiotyki. Żołądź może być nadwrażliwa. Nie miała ona nigdy do czynienia z dotykiem. Dlatego do 10 dni po zabiegu trzeba z prąciem obchodzić się bardzo delikatnie. Po zdjęciu szwów sugeruje się rehabilitację penisa w przypadku, gdy operacja polegała na poszerzeniu ujścia napletka. Do miesiąca po operacji należy zachować abstynencję seksualną.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments