Synechia, czyli zrośnięcie warg sromowych.

Synechia, czyli zrośnięcie warg sromowych. Co ja powoduje i jak się ją leczy? Dziś artykuł o przypadłości, która dotyczy płci żeńskiej. Dowiesz się z niego jakie mity dotyczą tego schorzenia i jak się je leczy.

Synechia, czyli zrośnięcie warg sromowych.

Ostatnio od położnej usłyszałam, że nie powinnam noworodkowi (dziewczynce) smarować pupy i okolic intymnych Sudokremem, gdyż może to doprowadzić do sklejenia warg sromowych. Z racji tego, iż jest to dosyć popularny krem zaczęłam szukać informacji na temat sklejania się warg sromowych. Jakie są ich przyczyny? Jakie objawy? Jak zapobiegać temu? W jaki sposób można leczyć owy problem? Czy Sudokrem rzeczywiście wpływa negatywnie? Jakie są skutki synechii? Wszystkiego dowiecie się, czytając poniższy artykuł.

Sklejanie warg sromowych, zwane medyczne synechią, dotyka coraz większej liczby małych dziewczynek. Najczęściej przypadłość ta uaktywnia się między drugim, a  trzecim rokiem życia. Przyczyną tego problemu jest niski poziom hormonu – estrogenu, w organizmie małej dziewczynki. Dlaczego problem pojawia się dopiero na tym etapie wiekowym? Dziewczynka – noworodek ma zapasy tych hormonów nabyte jeszcze od matki podczas życia płodowego. Dopiero w późniejszym etapie, na przełomie 2 i 3 roku życia poziom tego hormonu może się zmniejszyć i zacząć doprowadzać do zrastania warg. Dodatkowo zrastaniu sprzyja anatomiczna budowa tych miejsc u małych dziewczynek. Narządy płciowe u nich pokryte są delikatnym nabłonkiem, co powoduje, że wargi są cienkie i łatwo ulegają uszkodzeniu – w tym przypadku sklejeniu. Uszkodzenie nabłonka powoduje, że przylegające do siebie wargi pokrywają się włóknistym wyciekiem, co powoduje ich sklejenie, a następnie zrośnięcie w procesie gojenia. Przyczyną uszkodzenia nabłonka może być nieprawidłowa higiena okolic intymnych u dziecka, źle dobrane kosmetyki, nieodpowiednio dopasowana pieluszka lub chociażby zbyt mała częstotliwość jej wymiany na świeżą (długotrwały kontakt delikatnej skóry z moczem i kałem działa drażniąco, powodując odparzanie i inne uszkodzenia skóry i jej nabłonka). Wyróżniamy trzy rodzaje zrośniętych warg:

zrost warg sromowych przedni
zrost warg sromowych tylni – od spoidła tylnego do środka sromu, ale potrafi zamknąć prawie cały przedsionek pochwy
zrost warg sromowych środkowy – łączy wargi tak, że pozostają wolne przestrzenie od okolic cewki moczowej i wędzidełka tylnego.

Skoro znamy już rodzaje i przyczyny powstawania synechii to przejdźmy do tego, jakie są tego objawy. Niestety przypadłość ta często nie powoduje żadnych objawów, dlatego też wykrywana jest przez przypadek podczas rutynowej kontroli. Do najczęściej występujących zaliczamy:

zaczerwienienie, ból, a także świąd
moczenie, gdyż zalegający mocz może podciekać i stopniowo wypływać
utrudniony odpływ moczu, co jest wynikiem wpływającego moczu do pochwy i powstałego zachyłku
trudności i dyskomfort podczas oddawania moczu

Jak leczyć ową dolegliwość? Otóż, wszystko zależy nasilenia problemu. Jeżeli synechia nie daje żadnych objawów, to najczęściej jest przeczekiwana. Co to znaczy? Następuje obserwacja rozwoju. Najprawdopodobniej w okresie dojrzewania dojdzie do wzrostu poziomu estrogenów i nastąpi samoistne rozklejenie warg sromowych. Trzeba jednak pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zasad higieny intymnej. W momencie, gdy są widoczne objawy, albo zaczynają się nasilać to leczenie rozpoczyna się od miejscowego smarowania maścią sterydową, którą aplikuje się wzdłuż zrostu warg sromowych mniejszych. W 90% terapia ta okazuje się być skuteczna. Niewskazane jest używanie tych maści dłużej niż kilka tygodni, gdyż może to owocować szeregiem skutków ubocznych. Zaliczamy do nich:

krwawienia z dróg rodnych
przebarwienie skóry sromu
świąd sromu i pochwy oraz miejscowe podrażnienie
bolesność piersi, powiększenie ich

Kolejnym sposobem jest ręczne rozdzielenie warg sromowych w warunkach ambulatoryjnych po zastosowaniu znieczulenia ogólnego lub w cięższych przypadkach – chirurgiczna interwencja, która dokonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Po rozdzieleniu sklejonych lub zrośniętych warg sromowych ważna jest odpowiednia higiena, by nie doszło do nawrotu problemu. Zaleca się, aby:

odpowiednio dbać o higienę intymną (częsta zmiana pieluszek, regularne mycie wraz z dokładnym osuszaniem)
natłuszczanie warg
dać pooddychać skórze okolic intymnych (pozostawić maluszka na pewien czas bez pieluszki)
głównie podczas mycia rozchylać wargi sromowe
zgłosić się do lekarza w przypadku pojawienia się objawów stanu zapalnego sromu.

Czy Sudokrem wpływa na sklejanie warg sromowych? Nie ma żadnego medycznego potwierdzenia tej teorii. Co prawda, w przypadku sklejających się warg sromowych lepsze są kremy natłuszczające, takie jak na przykład Linomag, to nie ma żadnego naukowego potwierdzenia jakoby Sudokrem miał coś wspólnego z powstawaniem tego problemu.

Choć problem synechii dotyczy głównie małych dziewczynek, to może się zdarzyć również u dorosłej kobiety. Taka sytuacja przede wszystkim pojawia się u kobiet jako skutek:

radioterapii po leczeniu nowotworów
menopauzy, podczas której poziom estrogenów spada
nieprawidłowego gojenia ran po urazach doznanych na wargach sromowych

Leczenie dorosłych kobiet jest bardzo zbliżone do leczenia małych dziewczynek. Może być natomiast wprowadzona estrogenoterapia dopochwowa, ale o tym zawsze decyduje lekarz.

Podsumowując. Problem sklejających lub zrastających się warg sromowych nie należy do mocno popularnych dolegliwości, ale mimo to, warto zwrócić szczególną uwagę na okolice intymne swojego lub swojego dziecka, aby nie przegapić początków synechii.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi seks telefon

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments