zaparcia kiedy do lekarza

      Brak komentarzy do zaparcia kiedy do lekarza

temat wybrany: zaparcia kiedy do lekarza

Zaparcia to dolegliwość, która dotyka wiele osób, niezależnie od wieku czy płci. Warto poznać objawy i przyczyny tego schorzenia oraz wiedzieć, kiedy należy udać się do lekarza.

Objawy zaparć

Zaparcia to przede wszystkim trudności w oddawaniu stolca, który staje się twardszy i suchy. Może towarzyszyć temu ból brzucha, wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, a także nudności i wymioty.

Przyczyny zaparć

Do najczęstszych przyczyn zaparć należą niedostateczna ilość błonnika w diecie, brak ruchu, nadużywanie leków przeciwbólowych, przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyków), a także choroby przewodu pokarmowego (np. choroba Crohna czy zespół jelita drażliwego).

Kiedy udać się do lekarza?

W większości przypadków zaparcia nie wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza. Warto jednak udać się do specjalisty, gdy:

– zaparcia utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie,
– towarzyszą im silne bóle brzucha,
– występują krwawienia z odbytu,
– pacjent cierpi na choroby przewodu pokarmowego.

Jak leczyć zaparcia?

W leczeniu zaparć ważne jest przede wszystkim dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika, który działa jak naturalny środek przeczyszczający. Należy także pić dużo wody, unikać nadmiaru tłuszczów i słodyczy oraz regularnie uprawiać sport.

W przypadku silnych zaparć lekarz może przepisać leki przeczyszczające, które pomogą w szybszym wypróżnieniu. Należy jednak pamiętać, że stosowanie ich powinno być krótkotrwałe.

Podsumowanie

Zaparcia to dolegliwość, której nie warto lekceważyć. Warto znać objawy i przyczyny tego schorzenia oraz wiedzieć, kiedy należy udać się do lekarza. W leczeniu zaparć ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika oraz regularne uprawianie sportu. Leki przeczyszczające należy stosować krótkotrwale i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: zaparcia kiedy do lekarza

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments