Zaparcia u dzieci i niemowląt – przyczyny

Zaparcia u dzieci i niemowląt – przyczyny . Zaparcia u niemowlaków a zaparcia u dzieci czym się różnią? Czy można im zapobiec? Wiele dzieci ma problem z załatwianiem się.

Zaparcia u dzieci i niemowląt – przyczyny

Niektóre kupki mogą mieć podłoże alergiczne jednak czasem to nieodpowiednia dieta sprawia że dziecko ma problemy z wypróżnieniem się. U niemowląt do szóstego miesiąca życia zazwyczaj zaparciom towarzyszy płacz, rozdrażnienie, krzyk oraz zmniejszony apetyt. Jak postąpić aby pozbyć się zaparć? Należy unikać produktów, które je powodują są to między innymi kakao, ryż, pieczywo ryżowe, czekolady czy banany. Należy również zadbać o odpowiednią dietę. Niestety zaparcia u niemowląt karmionych mlekiem matki zaparcia są zależne od diety mamy wtedy wiec należy zwracać uwagę na to co zjadamy karmiąc naszą pociechę. Dzieciom powyżej ósmego miesiąca życia możemy również podać rozdrobnione suszone śliwki albo kompot z nich.

Należy pamiętać również ze podając dziecku produkty z błonnikiem należy pilnować aby dziecko dużo piło , ponieważ wtedy błonnik będzie mógł zadziałać w organizmie. Błonnik znajdziemy w produktach takich jak : pieczywo pełnoziarniste, grubych kasach oraz surowych owocach i warzywach. Jeśli dziecko już raczkuje zachęcajmy go również do ruchy ponieważ zaparcia również towarzyszą dzieciom, które mało się ruszają. Można zapobiec zaparciom stosując odpowiednią dietę u dzieci. Jeśli jakiś produkt wpływa na to ze dziecko po nim cierpi na zaparcia należy go zamienić na inny bądź całkowicie wykluczyć z diety.

Często przyczyną zaparcia jest również tak zwane od pieluszkowe zapalenie skóry, któremu towarzyszy ból i dziecko nie może niestety się wyróżnić czując dyskomfort. Jeżeli zmiana diety i rytmu fizycznego dnia dziecka nie przyniosą żadnych efektów albo znikome należy udać się lekarza pediatry i wtedy on zaleci co należy zrobić bądź też podać dziecku. Zaparcia to bardzo ciężki problem zarówno dla dzieci i rodziców.

Należy zwracać dużą uwagę na to co podajemy naszym pociechom. Należy pamiętać jednak by nie stosować nigdy metod wkładania palca czy termometru do odbytu dziecka gdyż te metody nie są tak dobre jak twierdzą niektórzy rodzice.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi EKG Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
elwira
elwira
4 lat temu
Daj ocenę :
     

moja córeczka na szczęście nie ma zaparć często ale jak tylko coś się zaczyna to od razu podaję jej czopki eva/qu bambini, które dają szybki efekt w ciągu kilku minut od zastosowania

Aga
Aga
3 lat temu
Daj ocenę :
     

Mój syn, gdy tylko odstawiłam go od piersi, zaczął mieć zaparcia i to częste i długie. Okazało się że na wiele pokarmów jest uczulony. Lekarz zalecił te czopki co mówi elwira. Znacznie to poprawiło częstość wypróżnień, wiem że można je często stosować, bo się nie wchłaniają i nie przeczyszczają. Czasem warto wypróbować czopki, bo długie zaparcia są bardzo niezdrowe.

Wiola
Wiola
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Wypróbowałam te czopki, rzeczywiście są dobre 🙂 po kilkunastu minutach mój maluszek robi kupę.

Karolina
Karolina
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Ja też kilka razy podałam te czopki, mój Michaś mógł się wypróżnić po 10-15 minutach. Są skuteczne i całkowicie bezpieczne dla maluszka.

Dorota
Dorota
2 lat temu
Daj ocenę :
     

U mojego dziecka pojawiła się nietolerancja pokarmowa i towarzyszące jej mega zaparcia. Czopki bardzo pomagają, przywracają rytm wypróżnień.